NVIDIA Masaüstü Oyun Performansını Dizüstüne Taşıyor NVIDIA Masaüstü Oyun Performansını Dizüstüne Taşıyor
Grafik kart teknolojisi üreticisi NVIDIA, GTX 10 serisinin gücünü, şimdi mobil versiyonları ile dizüstü oyun bilgisayarlarına taşımaya hazır. NVIDIA Masaüstü Oyun Performansını Dizüstüne Taşıyor

Grafik kart teknolojisi üreticisi NVIDIA, GTX 10 serisinin gücünü, şimdi mobil versiyonları ile dizüstü oyun bilgisayarlarına taşımaya hazır.

NVIDIA’nın GTX 1080, GTX 1070 ve GTX 1060 grafik kartları, oyun donanımı piyasasına bomba gibi düştü. Özellikle de GTX 1080, aşırı pahalı olmayan üst seviye bir ekran kartı olarak çok dikkat çekti. İşte şimdi de aynı serinin mobil versiyonları olan GTX 1080M, GTX 1070M ve GTX 1060M geliyor. Bu mobil grafik işlemciler, masaüstü abileri ile aynı 16nm Pascal mimariye sahipler.

Karşılaştırmak gerekirse, verilen bilgiye göre GTX 1080M mobil versiyon, aynı masaüstü versiyon gibi 2,560 CUDA çekirdeğe ve 8GB (10Gbps) GDDR5x belleğe sahip. Tek farkı ise işlemci hızının biraz daha düşük olması, yani 1,556 MHz. Masaüstü versiyon ise 1,607MHz işlemci hızına sahip. Bu özellikler ile yeni NVIDIA mobil grafik işlemcileri 4K oyun oynama, çoklu ekran desteği ve sanal gerçeklik gibi üst seviye işlevlerde geri kalmayacaklar.

GTX 1080M grafik kartının en büyük derdi boyutu olabilir. Masaüstü versiyonundan pek de farklı olmayan bu üst seviye kartı ancak büyük kasalı dizüstü bilgisayarlarda görebileceğiz. NVIDIA’nın açıklamasına göre daha küçük boyutta olan GTX 1070M ise, şu anda piyasadaki GTX 980M ile yaklaşık aynı boyda olacakmış, yani daha fazla dizüstü modelinde yer alacaktır. GTX 1060M ise bütçe dostu dizüstü bilgisayarlara oyun keyfi getirecek gibi görünüyor. 1060M modelinin, oyunlarda GTX 980M’e yakın grafik performansı vermesi bekleniyor.

Aralarında Asus, Alienware, EVGA, HP, MSI, Razer gibi önemli markaların olduğu birçok donanım üreticisi, yeni 10 nesil mobil NVIDIA grafik işlemcilerini ürünlerinde kullanmak için anlaşma yapmış bile. Çok yakında sanal gerçeklik ve 4K oyun grafiklerini destekleyen dizüstüleri piyasada görebileceğiz.

NVIDIA Yeni Grafik Kartı GeForce GTX 1060’ı Satışa SunduBurak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.