Kategoriler

Overwatch 2 Çıkış Fiyaskosunu İçeriklerle Engelleyebilecek mi?

Ovewatch 2

Overwatch çıktığı ilk dönemde MOBA ve rekabetçi FPS türlerini bir araya getiren yapım olarak çokça adından söz ettirmişti. Oyunculuk camiasında gerek oyun içi gerek oyun dışı pek çok içeriğe ilham veren Blizzard yapımı takip eden yıllarda kendini geliştirememesi ve içerikleri taze tutamamasından dolayı yavaşça kitlesini kaybetmeye başlamıştı. Özellikle türde rakibi sayılacak Valorant’ın Overwatch kitlesinden oyuncu çalmasının ardından yapımcıları bir panik hali sarmış olacak ki apar topar duyurulan Overwatch 2 ne halihazırda ilk oyunu tecrübe etmiş kullanıcıların dertlerini ortadan kaldırıyor ne de yeni oyuncuları cezbetmek için bir albeni sunuyor.

4 Ekim’de çıkış yapması planlanan Overwatch 2 için Beta dönemi nispeten sıkıntılı geçti. Katılımcılar oyun mekaniklerinde yapılan değişikliklerin ilk oyundaki sorunları çözemediğinden şikayetçi. Takımları küçültüp tank sayısını bire düşürmek kazanan takımların kartopu etkisini daha da kötü hale getirmiş. Tabii bu durum bir maça girmeyi başarabilirseniz geçerli…

Bir belalı özellik: Role Queue

Overwatch oynamak istediğiniz role göre sizleri takımlara atayan bir sıra sistemine sahip. Bu sıranın optimizasyonunun ne kadar kötü olduğu uzun zamandır internette tartışılan bir konu. Ancak Overwatch 2 serbest roller ile eşleşmeyi devre dışı bırakıyor. Özellikle tank oynamak için sıraya girenler can sıkacak kadar uzun bekleme süreleri sonucunda maç bulabiliyor. 

Rolleri mahvolan tek sınıf tanklar değil. Beta’yı tecrübe edenlerin sağladıkları içerik ve gözlemlere göre oyunun hızı ve hasar odağı ciddi oranda artmış durumda. Karakterler çok daha çabuk ölüyor, tempo daha yüksek ve destek rolü karakterlerin etki gösterebileceği pencereler oldukça daralmış vaziyette. İstediğiniz kadar iyi bir iyileştirme yeteneğine sahip olan karakter oynayın, takım arkadaşınız siz ona daha bakamadan ölüyorsa yapabileceğiniz fazla bir şey bulunmaz… Bunların yanında keyfi yerinde olması gereken DPS karakterleri de Blizzard’ın kazığından nasibini yiyor. Neredeyse tüm kitle kontrol yetenekleri ellerinden alınıp tanklara kaydırılan DPS rolü oldukça yavan hissettiriyor.

Overwatch 2 hakkında sorunlar çok, peki çözüm ne?

Blizzard’ın bu ve daha fazla sıkıntıya dair getirmeyi planladığı çözüm ise bambaşka. Oyunun temel tasarımındaki bu eksiklikleri gidermek için düzenli kostüm harita ve oyun modu çıkartmayı planlıyorlar.

Güncellemeleri 9’ar haftalık “sezonlar” ile gerçekleştirecek olan Overwatch 2 yeni içerikleri bu takvim doğrultusunda çıkartacak. Bununla birlikte Overwatch 1’in son 2 yıldır devam eden yeni kahraman kuraklığının da bitirilmesi planlanıyor. Yapılan açıklamaya göre Blizzard her 2 sezonda bir yeni kahraman çıkartacak. Bu doğrultuda oyun 1. sezon boyunca üç yeni karakteri oyuna dahil edecek. Sezon iki ise çıkışa özel olarak yeni tank kahramana sahip olacak. Sezonlarda yeni karakterlerin yanı sıra haritalar ve yüksek kaliteli kostümler de yer alıyor. 

Overwatch 2 oyun içi kazanılabilecek içeriklerin kaynağı olan lootbox’ları internetteki kötü şöhretlerinden olacak ki tamamen kaldırıyor. Onun yerine son yıllarda özellikle rekabetçi oyunlarda çokça gördüğümüz Battle Pass sistemi dahil olacak. Ek olarak oyun Overwatch 1 ile platformlar arası oynanışı destekliyor. Bu da demek oluyor ki ilk oyunda parasını ödeyip aldığınız içerikleri Overwatch 2’de de kullanabileceksiniz.

Görüntülenmeler:
8
İlgili Kategoriler
Haber · Oyun Haberleri · PC