Oyun Geliştirme Maratonu Başlıyor Oyun Geliştirme Maratonu Başlıyor
Global Game Jam (GGJ), tüm dünyadan oyun geliştirme meraklılarını 29-30-31 Ocak 2016 tarihlerinde bir araya getiriyor. Oyun Geliştirme Maratonu Başlıyor

İlki 2009 yılında gerçekleştirilen ve her yıl aynı tarihlerde dünyanın pek çok merkezinde eş zamanlı olarak düzenlenen maratonu kapsamında, geliştiricilerin bu merkezlerde bir araya gelerek 48 saat içinde çalışan bir oyun geliştirmesi gerekiyor. Türkiye’de de ilk defa 2009 yılında ODTÜ Teknokent ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü işbirliği ile hayata geçirilen GGJ ATOM, uluslararası etkinliğin en büyük merkezlerinden biri olma özelliğine sahip. GGJ ATOM kapsamında 29-30-31 Ocak 2016 tarihlerinde tüm dünyadan geliştiriciler yetenek ve bilgilerini sergilemek üzere ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde bir araya gelecek.

48 saat boyunca bir arada olan geliştiriciler, ilk gün açıklanan temaya göre oyun fikirleri düşünerek gruplarını belirliyor ve oyun geliştirmeye başlıyorlar. Global Game Jam’de oynanabilir bir oyun geliştirmenin yanı sıra, diğer geliştiricilerle birlikte çalışarak iletişim ve paylaşım becerisi kazanmaları amaçlanıyor.

Global Game Jam, dünyanın en büyük oyun geliştirme maratonu olmakla birlikte, en büyük bilişim hekantonlarından biri olarak da her yıl rekorlar kırmaya devam ediyor. Düzenlendiği ilk günden bu yana en kalabalık merkezlerden biri olan ve son iki yıldır Türkiye Bölge Organizatörü görevini üstlenen GGJ ATOM, bu yıl da GGJ’nin en deneyimli merkezlerinden biri olarak maratonun gözde etkinliklerinden birini hayata geçirecek.

ODTÜ Teknokent ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü işbirliği ile hayata geçirilen GGJ ATOM, bu yıl da ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Geliştirme maratonuna, oyun tasarımcılarından programcılara, görsel tasarımcılardan ses ve müzik uzmanlarına kadar pek çok alandan ilgilinin katılması teşvik ediliyor. Farklı deneyim seviyelerinden farklı geliştiricileri bir araya getirmeyi hedefleyen GGJ merkezi, bu yıl daha da kalabalık bir geliştirme şenliğine ev sahipliği yapmayı hedefliyor.

29 Ocak Cuma günü açılışı yapılacak olan Global Game Jam’de ve artık gelenekselleştiği şekilde Türkiye saati ile 17.00’de, bu yılın teması açıklanacak. Geliştiricilerden açılış günü olan Cuma günü ekiplerini kurmaları ve 31 Ocak Pazar günü saat 16.00’ya kadar açıklanan tema üzerinden oyunlarını geliştirmeleri bekleniyor.

Global Game Jam etkinliğine GGJ ATOM’da katılmak isteyenler www.atom.org.tr web sitesindeki veya ggj.odtuteknokent.com.tr kayıt adresindeki yönlendirmeleri tamamlayarak kayıtlarını yaptırabilirler. GGJ’e katılmak için son başvuru tarihi ise 8 Ocak 2016. Tüm başvurular katılım profili göz önünde bulundurularak değerlendiriliyor ve GGJ ATOM etkinliği boyunca merkezde keyifli ve verimli paylaşımın yapılmasını sağlamayı hedefliyor.

2015 yılında organizasyonun uluslararası yönetimi olan globalgamejam.org’un belirlediği “rekabet değil paylaşım” teması ile gerçekleştirilen GGJ ATOM, bu yıl da geliştiricileri oyun geliştirme kültürünü bir arada kutlamak üzere davet ediyor.

-Basın bülteniCeyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.