Oyuncuların Bir Sevip Bir Sevmediği Oyunlar Oyuncuların Bir Sevip Bir Sevmediği Oyunlar
Geçtiğimiz yıllarda oyun dünyasını ikiye bölen oyunlar oldu bolca. İşte son yıllarda oyuncuları ikiye bölen oyunlar. Oyuncuların Bir Sevip Bir Sevmediği Oyunlar

Geçtiğimiz yıllarda piyasaya çıkan bazı oyunlar deyim yerindeyse, oyuncuları ikiye böldü. Kimi hikayesiyle oyuncuların gönlünü fethederken oynanışıyla bazılarını kendinden nefret ettirdi. Öte yandan devam oyunu olup da seriye yakışmadığı düşünülen oyunların yanı sıra, fazla zor bulunduğu için sevilmeyen oyunlar da yok değildi. İşte son yıllarda oyuncuların bir sevip bir sevmediği oyunlar.

Heavy Rain

PlayStation 3’e özel olarak yayımlanan Heavy Rain büyüleyici bir hikaye ve atmosfer sunuyordu. Hikayesinin oyuncu seçimlerine göre farklı sonlara gitmesi ve her sonun ayrı ayrı vurucu olması oyunun en büyük artılarından sayılmıştı. Ayrıca dönemine göre muhteşem grafikleri ve modellemeleri bulunuyordu oyunun.

Ancak oyunu eleştirenlerin buluştuğu ortak nokta oynanıştaki eksiklerdi. PlayStation 4’e özel olarak çıkan The Order: 1886’nın da en büyük eksiklerinden biri olarak görülen bu durum, herhalde güçlü hikayeli oyunların zaaflarından biri. Oyundan çok bir interaktif hikayeye benzediği söylenen Heavy Rain her şeye rağmen unutulmaz bir deneyim sunuyordu.

League of Legends / Dota 2

MOBA türündeki oyunları seven çok sever, sevmeyene de asla sevdiremezsiniz. Bu türde başı çeken iki oyun olan League of Legends ve Dota 2 için de benzer durumlar söz konusu. Çok büyük miktarlarda ödüllerin dağıtıldığı turnuvalara sahip ve milyonlarca oyuncunun her gün saatlerce oynadığı bu iki oyun, bazılarına göre zaman kaybı olarak nitelendirilebiliyor.

Özellikle League of Legends söz konusu olduğunda oyuncu kitlesinin yaş ortalaması da hesaba katıldığında türü sevmeyen kitlenin iyice uzaklaştığını görmek zor değil. Tüm bunların yanı sıra bu iki oyunun oyuncularının bir de birbirleriyle geçinememesi durumu var ki o apayrı bir konu.

Destiny

Destiny çıkmadan önce aşırı derecede hype’lanan ve sadece reklam bütçesine milyonlarca doların ayrıldığı bir oyun olarak ilk çıktığında bazı olumsuz eleştiriler almıştı. Bunların başında oyunun beklentileri karşılamaması ve birçok eksiğinin bulunması geliyordu.

Tüm bunlara rağmen oyun kendine has bir oyuncu kitlesi edinip konsollarda en çok oynanan oyunlardan biri olmayı başardı. Yakın dönemde devam oyunu da duyurulan Destiny bakalım bu sefer de oyuncuları ikiye bölecek mi?

Grand Theft Auto IV

Çıkışının üzerinden uzun sayılabilecek bir zaman geçti evet, ama GTA IV serinin hayranlarını ciddi anlamda ikiye ayırmıştı. Bazı oyuncular oyunun son derece gerçekçi olduğunu ve hikayesinin karanlık atmosferinin seriyi hak ettiği yere taşıdığını savunurken diğerleri oyunun eski yapısının çok daha iyi olduğunu düşünüyordu. GTA V’in çıkmasıyla GTA IV unutulmuş görünse de oyuncular ve Rockstar açısından önemli bir dönüm noktasıydı.

Dark Souls

Dark Souls kuşkusuz atmosferi, evreni, oynanışı ve her oyununun sunduğu hikayesiyle apayrı bir oyun. Sevdiğiniz zaman başında günlerinizi harcayabileceğiniz, bağımlılık düzeyine erişebilecek çapta bir eser. Ancak çok zor. Ciddi anlamda zor. Bu zorluk seviyesi ayarlanabilir değil üstelik. Geliştiricilerin evren için uygun gördüğü bir durum bu. Zorluğa alışamazsınız, öğrenemezseniz bu oyunu oynayamazsınız. İşte Dark Souls’un en çok eleştirildiği, bazı oyuncular tarafından nefret edildiği nokta da bu. Dışarıdan yardım almadan nerede ne yapmanız gerektiğini anlamanız bazen çok zaman alabilir, ama serinin hayranları biraz da bu yüzden sevmiyor mu Dark Souls’u?

E3 2017’de Ağzımızı Sulandıracak Oyunlar