Philae Sessizliğe Gömüldü Philae Sessizliğe Gömüldü
Geçtiğimiz gün şu haberimizde duyurduğumuz Philae, 5 gün önce, 12 Kasım 2014’te Şurimov-Gerasimenko’ya inmeyi başarmıştı. 2 Mart 2004’te uzaya fırlatılan Philae, uzaydaki 10 senenin... Philae Sessizliğe Gömüldü

Geçtiğimiz gün şu haberimizde duyurduğumuz Philae, 5 gün önce, 12 Kasım 2014’te Şurimov-Gerasimenko’ya inmeyi başarmıştı.

2 Mart 2004’te uzaya fırlatılan Philae, uzaydaki 10 senenin ardından kuyruklu yıldızla buluşmuş; bu buluşma tüm dünyanın ilgisini çekmişti. Ancak inişin ardından sabitleme çubukları açılmayan araç, hedefinden farklı bir yere iniş yapmış ve yüzeydeki bir kriterin kenarına sabitlenmişti.

Buraya kadar pek bir sıkıntı yaşanmasa da, Philae’nin yeterli güneş ışığı alamadığı haberleri can sıktı. Aracın üzerindeki pil 60 saatlik ömür sunuyordu ve bu sürenin ardından Philae sessizliğe gömüldü. Kısa zaman içerisinde de aracın güneş görmesi beklenmiyor.

Yine de her şey bitmiş değil. Philae’yi Şurimov-Gerasimenko’ya ulaştıran Rosetta, işini yapmaya devam ediyor. Bir gün Philae de güneş almaya devam ederse, o da veri toplamaya işine devam edecektir (bu teknik olarak mümkün mü bilmiyoruz gerçi. Ancak Philae’nin bir daha hiçbir zaman çalışamama ihtimali de var imiş).

fragtist-rosetta-twitter-uzayda-2Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.