PS5’te Yeni Nesil VR Deneyimi: PlayStation VR2 PS5’te Yeni Nesil VR Deneyimi: PlayStation VR2
(Haber Bülteni) PlayStation, 2022’ye PS5’in yeni nesil sanal gerçeklik sistemi PlayStation VR2 ve yeni VR kontrol cihazı PlayStation VR2 Sense’i tanıtarak başladı. VR oyunlarını... PS5’te Yeni Nesil VR Deneyimi: PlayStation VR2

(Haber Bülteni)

PlayStation, 2022’ye PS5’in yeni nesil sanal gerçeklik sistemi PlayStation VR2 ve yeni VR kontrol cihazı PlayStation VR2 Sense’i tanıtarak başladı.

VR oyunlarını çok farklı bir seviyeye taşıyan PlayStation VR2 sunduğu gerçeklik hissiyle artık oyuncuları, oyun dünyasına ilk kez bu kadar gerçekçi bir şekilde dahil edeceğini duyurdu. PS5’in yenilikleri temelinde geliştirilen PlayStation VR2, tek kablolu kolay kurulumuyla yeni duyu özellikleri, gelişmiş izleme teknolojisi ve gerçekçi grafikler ile tam bir yeni nesil oyun deneyimi vaadediyor.

PS VR2 sunduğu 4K HDR, 110 derecelik görüş alanı ve foveated rendering ile yüksek kaliteli grafik deneyimi sunuyor. Oyuncular, OLED ekranla birlikte 90/120 Hz kare hızında, 2000×2040 çözünürlüğe erişebilecekler.

PS VR2, üzerine entegre olan kameralar aracılığıyla oyuncuyu ve kontrol cihazlarını takip ediyor. Böylece ayrıca bir kameraya ihtiyaç duymadan baktığınız yön ve hareketleriniz oyun içine yansıtılıyor.

Yeni Duyu Özellikleri

Göz takip, gözlük geri bildirimi, 3D Ses ve yenilikçi PS VR2 Sense kontrol cihazını bir araya getiren PS VR2 Sense teknolojisi, oyuncuyu inanılmaz bir deneyime dahil ediyor. Gözlük geri bildirimi, oyuncunun oyun içi davranışlarındaki hisleri artırıyor. Tek bir motor tarafından yaratılan bu özellik, akıllı bir dokunsal öğe ekleyerek oyuncuları, oyun deneyimine yakınlaştırıyor. Örneğin, oyuncu gergin bir anda karakterinin yükselen nabzını, başının üzerinden hızla geçen bir nesneyi ya da hızla ilerlerken bir aracın ivmesini hissedebiliyor. Ayrıca PS5’in Tempest 3D AudioTech ses motoru, oyuncuyu çevreleyen sesleri canlandırarak deneyimi destekliyor.

PS VR2 göz izleme özelliğiyle gözlerinizin hareketini algılayarak, basit bir yöne baktığınızda oyun karakterinizin de bu noktaya bakmasını sağlıyor. Bu özellik, oyuncuların daha sezgisel bir etkileşime girmesini sağlayarak, önerdiği gerçekçi ve duygusal deneyim ile oyun deneyiminde yeni bir seviye sunuyor.

PlayStation VR2’deki tüm yeni gelişmeler, PS VR2 Sense kontrol cihazının dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetik tuşlarıyla birleştiğinde, oyuncuların oyunlarla çok daha gerçekçi bir etkileşim kurmalarını sağlıyor. Sadece tek bir kablo ile PS5’e bağlanabilen PS VR2’nin basit kurulum süreciyle doğrudan VR deneyimine erişebileceksiniz.

Ayrıca, PlayStation’ın en büyük ve özel serilerinden biri olan, Guerilla ve Firesprite’dan Horizon Call of the Mountain’ın PS VR2’ye geleceğini duyuruldu. PS VR2 için özel olarak tasarlanan bu oyun, oyuncuların Horizon dünyasında daha da derinlere girmesini sağlayacak.

 

 Pakize Kaya Bodur

Oyun oynayarak para kazanma hayalini PC Gameworld'de bir dönem gerçekleştirmiş, 2D Prince of Persia ile başladığı oyun hayatına rpg ve strateji oyunları ile devam etmiş, Sid Meier's Civilization'ın büyük hastası, Star Wars sever.