Qualcomm X50 ile Tanışın: Dünya’nın İlk 5G Modemi Qualcomm X50 ile Tanışın: Dünya’nın İlk 5G Modemi
Qualcomm'un Hong Kong'da düzenlediği 4G/5G zirvesinde, Dünya'nın ilk 5G modemi açıklandı. Detayları haberimizde okuyabilirsiniz. Qualcomm X50 ile Tanışın: Dünya’nın İlk 5G Modemi

Qualcomm’un Hong Kong’da düzenlediği 4G/5G zirvesinde, Dünya’nın ilk 5G modemi açıklandı. Qualcomm Snapdragon X50 5G modem, mobil donanım konusunda yeni bir dönüm noktası oldu.

Yeni X50 5G modem 5 Gbps değerinde eşsiz bir kablosuz indirme hızını bizlere sunabiliyor. Daha yaygın kullanılan birimiyle belirtmek gerekirse bu değer saniye başına 625 MB’lık bir indirme hızına tekabil ediyor.

Firma yaptığı açıklamada yeni 5G teknolojilerinin, daha öncesinde mobil cihazlarda kullanılamayan 28 GHz mmWave geniş bant aralığını temel aldığını belirtiyor. Firma bununla beraber gelişmiş sinyal işleme yetisi, multi-element MIMO anten dizisi, uyumlu ışın oluşturma ve takip etme teknikleri ve son olarak Gigabit Class LTE bağlantı tipiyle amaçladıkları noktaya ulaşabildiklerini belirtiyor.

Önceki 4G LTE modemlerde olduğu gibi, fallback fonksiyonu bu yeni seri Snapdragon X50 5G için de vazgeçilemez bir özellik. MmWave spekturumunun çekim alanı kısıtlamasını aşabilmek için yüzeylerden seken sinyalleri işleyebilen gelişmiş bir anten yapısına sahip olması 5G teknolojisinin olmazsa olmazlarından. Qualcomm yaptığı açıklamada, mmWave kısıtlamalarını aşabilmek için yıllar boyu süren bir araştırma ve geliştirme sürecini atlattıklarını dile getirdi.

fragtist-qualcomm-5g-1

Yeni Snapdragon X50 5G modemin 2017’de kullanıma açılması, 2018’de cihazların içinde kullanıcılara sunulması hedefleniyor.

Firma yeni 5G modemiyle beraber yeni Snapdragon 653,626,427 işlemcilerini de gün yüzüne çıkardı. Bu modeller de öncekilere oranla gelişmiş performans, daha iyi bağlanabilirlik, hızlı şarj olma yetisi gibi geliştirmelere sahip olacak. Snapdragon 653 ve 626 modellerinin önceki modellere göre %10 daha iyi performansa sahip olacağı açıklandı.

fragtist-qualcomm-5g-2

Qualcomm’un resmi blog adresinde bu yeni işlemcilere dair daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Yeni işlemcilere sahip cihazların, Sonbahar’ın ilerleyen vakitlerinde piyasalardaki yerini alması bekleniyor.

Oculus Rift’in Yeni Yıldızı Eagle Flight Duyurulduİhsan Uygur

Bİlgisayar oyunlarından, FRP' ye envayi çeşit geek işin kıyısında, köşesinde, ortasında bulunan adam.