Razer’ın Son Teknoloji E-Spor Faresi ile Tanışın Razer’ın Son Teknoloji E-Spor Faresi ile Tanışın
(Haber Bülteni) Razer, bugün gerçek 8000Hz saniyelik raporlama değerine (polling rate) sahip dünyanın ilk E-spor oyun faresi olan Razer Viper 8KHz’yı piyasaya sürdüğünü duyurdu.... Razer’ın Son Teknoloji E-Spor Faresi ile Tanışın

(Haber Bülteni)

Razer, bugün gerçek 8000Hz saniyelik raporlama değerine (polling rate) sahip dünyanın ilk E-spor oyun faresi olan Razer Viper 8KHz’yı piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Razer HyperPolling Teknolojisine sahip fare, eylemleri düşündüğünüz anda yapmanızı sağlayacak performans için gerçek 8000Hz saniyelik raporlama değeri (polling rate) ile endüstri standardı olan 1000Hz oranını aşıyor.

Razer’ın çevre birimleri iş birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Alvin Cheung “Gecikme, genel oyun deneyimini önemli ölçüde etkileyen çok önemli bir parça- ancak yine de çok uzun süre DPI’yı artırmaya odaklanan birçok şirket tarafından göz ardı ediliyor. DPI’dan farklı olarak, daha düşük gecikme, genel tepki süresinden önemli derecedeki milisaniye sürelerini azaltarak sıradan oyunculardan profesyonel oyunculara kadar herkese fayda sağlıyor” dedi. Rekabetçi oyuncular ve fare meraklılarından oluşan büyük bir ekiple yapılan test ve geliştirme sürecimiz sırasında, birçoğu yeni Viper 8KHz e-spor oyun faresinde bulunan HyperPolling Teknolojisini kullanırken önemli ölçüde daha yumuşak ve daha hızlı tepkime süresi aldıklarını belirtti.

Saniyelik raporlama değeri (polling rate), bir aygıtın verileri PC’ye bildirdiği frekanstır ve endüstri standardı 1000 Hz’e kadardır (saniyede 1000 kez raporlama). Razer HyperPolling Teknolojisi, bu standardı 8000 Hz’lik gerçek bir raporlama değeriyle aşmak için yüksek hızlı bir USB mikro denetleyici kullanıyor. Bu, Viper 8KHz’nin saniyede sekiz kata kadar daha fazla veri göndermesine izin vererek giriş gecikmesini 1 ms’den, milisaniyenin sadece 1/8’ine kadar etkili bir şekilde düşürüyor.

 

 

Daha yüksek raporlama değeri, veri girdilerindeki gecikmeyi azaltabilir, mikro takılmaları ve imleç konumundaki ani sıçramaları en aza indirerek ekranda düzgün ve doğru imleç hareketlerinin oluşmasını sağlar. Razer HyperPolling Teknolojisi yalnızca en düşük tıklama gecikmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda art arda tıklama varyansını mutlak minimumda tutabiliyor.

CS: GO Evil Geniuses’ın yıldızı Tarık “tarık” Çelik, “Bu teknoloji, CS: GO gibi yüksek hassasiyet ve duyarlılık gerektiren oyunlar için mükemmel” dedi. Dota2 Team Alliance’tan Nikolay “Nikobaby” Nikolov, “1000 Hz ile 8000 Hz arasındaki fark çok bariz” şeklinde yorumladı.

 

Razer Viper 8KHz

Viper 8KHz, dünyanın en hızlı rekabetçi oyun faresini oluşturmak için tek bir cihazda 3 önemli yeniliği birleştiren Razer HyperPolling Teknolojisine sahip ilk Razer çevre birimi ürünü olarak lanse ediliyor. Razer HyperPolling Teknolojisi ile 2. nesil Razer Optik Fare Anahtarları ve Razer Focus+ Optik Sensörlerinin birleşimi; hız, hassasiyet ve duyarlılığa sahip bir oyun faresi vadediyor.

2. nesil Razer Optik Fare Anahtarları, her tıklama hissini ve sesini öncekinden daha tatmin edici kılan daha fazla dokunsal geri bildirim ile geliştirilmiş. Geleneksel mekanik anahtarlarda kullanılan geri tepme gecikmesi ihtiyacını ortadan kaldıran bu ışık hızındaki eylemleştirme (actuation), en düşük veri giriş gecikmesini sağlamak için HyperPolling Teknolojisi ile tamamlanıyor. Ultra hızlı ve dayanıklı 2. nesil Razer Optik Fare Anahtarları, 70 milyon tıklamaya dayanacak şekilde üretilmiş.

71 gram ağırlığındaki sağlam bir kasada toplanan Viper 8KHz, daha yumuşak kaydırmalar için %100 PTFE fare ayaklarına ve kesintisiz fare kaydırmalarını minimum sürüklemede sağlamak için ise Razer’in takılmayan SpeedFlex Kablosuna sahip.

Oyuncular, Razer Synapse 3 aracılığıyla programlanabilir sekiz düğmeyi istedikleri gibi atayabilir, makrolar veya ikincil işlevler için kullanabilir ve tüm profil yapılandırmalarını Viper 8KHz’in gelişmiş yerleşik belleğine kaydedebilirler. Beş adede kadar yerleşik bellek profili depolaması da mevcut.

Özellikler:
 • Gerçek 8000Hz (0.125ms) saniyelik raporlama değeri
 • Gerçek 20.000 DPI Odak + optik sensör
 • Saniyede 650 inç (IPS) / 50 G hızlandırma (acceleration )/ sektörün en iyi %99,6 çözünürlük doğruluğu
 • 70 milyon tıklama için derecelendirilmiş 2. nesil Razer™ Optik Fare Anahtarları
 • Ultra dayanıklı entegre kauçuk yan tutamaklarla gerçek iki elle de kullanılabilen tasarım
 • %100 PTFE fare ayağı
 • Oyuncu seviyesi dokunsal (tactile) kaydırma tekerleği
 • Anında Hassasiyet Ayarı (Hazır Değerler: 400/800/1600/2400/3200)
 • Hibrit Bulut depolama ve yerleşik bellek (4 + 1 profil)
 • Gerçek 16,8 milyon özelleştirilebilir renk seçeneğine sahip Razer Chroma™ RGB aydınlatma
 • 7 + 1 programlanabilir düğme
 • Gelişmiş Kalkış/İniş (Lift-off/Landing) mesafesi özelleştirmesi
 • Razer Synapse 3 destekli
 • 1,8 m Speedflex kablosu
 • 126,73 mm (Uzunluk) X 57,6 mm (Genişlik) X 37,81 mm (Yükseklik)
 • Yaklaşık ağırlık: 71 g (Kablo hariç)

Razer Viper 8KHz, 79.99$ / 89.99€ fiyatla 28 Ocak’tan itibaren Razer.com ve yetkili satıcılarda bulunabilir.

 Pakize Kaya Bodur

Oyun oynayarak para kazanma hayalini PC Gameworld'de bir dönem gerçekleştirmiş, 2D Prince of Persia ile başladığı oyun hayatına rpg ve strateji oyunları ile devam etmiş, Sid Meier's Civilization'ın büyük hastası, Star Wars sever.