Riot Games’den Türkiye’de E-spor İçin Dev Hamle Riot Games’den Türkiye’de E-spor İçin Dev Hamle
Riot Games Türkiye, ülkemizde e-spor ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Riot Games’den Türkiye’de E-spor İçin Dev Hamle

Riot Games Türkiye, ülkemizde e-spor ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Firma, Türkiye’de e-sporun güçlenerek Çin ve Kore gibi bu alanda lider ülkelerin kalitesine eşdeğer bir seviyeye ulaşmasını hedefliyor. Bu kapsamda önemli yeniliklere gidilecek. Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi’nde 2019 sezonu itibariyle hayata geçirilmesi hedeflenen yeni lig yapısı kapsamında, ekosisteme dahil olan tüm takımları birçok yenilik bekliyor.

Riot Games, yeni lig yapısı kapsamında, belirlediği kriterleri karşılayan 10 takımla, üç sene süresince yeni bir yapı oluşturacak. Mevcut lig sistemi içerisinde bir takımın ligden doğrudan düştüğü ve bir diğer takımın da düşme ihtimali olduğu Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi’nde radikal bir değişikliğe gidiliyor. Takımların üç senelik dönemler boyunca ligde yer alacakları yeni bir sistem hayata geçirilecek. Daha sürdürülebilir ve uzun vadeli planlamalarla daha farklı bir lig yapısına imza atılacak. Riot Games ekosistem dahilinde antrenman tesisleri, çalışma yöntemleri ve altyapıdan oyuncu gelişimi gibi e-sporun geleceğini şekillendirecek unsurlara takımlarla ortaklaşa daha çok yatırım yapmayı hedefliyor.

Firma, ülkemizdeki genç nüfusun e-spora olan ilgisini profesyonel dünyaya taşımayı da hedefliyor. Genç oyuncuların tecrübe kazanıp güçlü takımların kadrosunda yer alabilmesi için önemli bir değişikliğe gidiliyor. Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi’ne çıkmak isteyen takımların mücadele ettiği Yükselme Ligi’nin yerine Akademi Ligi konumlandırılacak. Ligin şu anki oyun sisteminde, kaybedilen her maç ligden düşme riskini arttırdığı için genç ve tecrübesiz oyuncuların profesyonel takımlarda yer bulması zorlaşıyor. Riot Games bu amaçla, genç oyuncuların klasik sporlarda olduğu gibi rekabet halinde tecrübe kazanıp potansiyellerini gün yüzüne çıkarabilecekleri bir lig yapısı üzerinde çalışıyor.

Bu kapsamda, ligde yer alan her takımın dahil olacağı bir Akademi Ligi oluşturulması amaçlanıyor. Böylelikle, temel haliyle her takım beş yerine on kişilik kadrolar kuracak ve performansı azalan oyuncuların yerini alttan gelen oyuncuların doldurabileceği bir yapı oluşturulacak. Böylelikle, aynı takımdaki oyuncular arasındaki rekabetin hem takım başarısına hem de oyuncu kalitesine olumlu etkide bulunması hedefleniyor.

Bu yeni yapının içerisinde yer almak isteyen takımlar, 20 Haziran – 20 Ağustos 2018 tarihleri arasında başvuru yapabilecekler. Halihazırda Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi veya Yükselme Ligi’nde yer alan takımlar ile lige dahil olmak isteyen yeni takımların tamamı başvuru yapabilecek. Süreç kapsamında aday takımlardan takım yönetimi, marka planlaması, iş planlaması ve takım yapılanması başlıkları altındaki sorulara yanıt niteliğinde ayrıntılı bir rapor istenecek. Yapılan tüm başvurular lig yönetimi ile aynı zamanda bağımsız bir spor ajansı tarafından ayrı ayrı incelenecek. Bu süreci başarıyla tamamlayan 10 takım ise 2019 yılında Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi’nde yer almaya hak kazanacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Bora Koçyiğit şunları söyledi: “E-spor için artık Türkiye’de yeni bir dönem başlıyor. Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi yeni yapısı ile beraber daha büyük fırsatlar yaratma ve e-sporun potansiyelini gösterme şansını yakalayacak. Uygulanacak yeni yapının taraftarlardan takımlara, profesyonel oyunculardan markalara kadar tüm taraflara faydalı olması için büyük bir sorumluluğa sahibiz. Sürdürülebilir bir ligin, ülkemizde e-spor kültürünün oluşması ve üst düzey bir noktaya gelmesi için çok kritik olduğunu düşünüyoruz.

2019 sezonuyla beraber yapısal, finansal ve sportif anlamda aynı noktada bulunduğumuz takımlarla üç senelik bir iş ortaklığı gerçekleştireceğiz. Böylece ortak hedefimiz ve vizyonumuz doğrultusunda e-sporu geliştirmek istiyoruz. League of Legends’ın nesiller boyunca sürecek bir e-spor haline gelmesi için zemini sağlam bir yapı oluşturmak en büyük arzumuz. Halihazırda NA LCS ve LPL’de uygulanan, EU LCS’in de 2019 sezonuyla geçeceği iş ortaklığı modellerinin faydaları şimdiden görülüyor. 2014 yılında profesyonel yapıya geçtiğimiz ligimizin, yapılacak değişikliklerle beraber bundan sonraki süreçte çok daha keyifli hale geleceğine inanıyorum.”

League of Legends Clash Turnuvaları Başlıyor