Samsung, CES 2020’de Yeni Çerçevesiz QLED 8K TV Modelini Tanıttı! Samsung, CES 2020’de Yeni Çerçevesiz QLED 8K TV Modelini Tanıttı!
Samsung, Las Vegas'taki CES 2020'de yeni nesil QLED 8K serisini tanıttı. Ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz. Samsung, CES 2020’de Yeni Çerçevesiz QLED 8K TV Modelini Tanıttı!

Samsung, Las Vegas’taki CES 2020’de yeni nesil QLED 8K serisini tanıttı.

2020 QLED 8K serisi, tüketicilere yeni bir izleme deneyimi ve akıllı ev entegrasyonu sağlıyor. Seri, yapay zekâ teknolojisinin gücünden de yararlanıyor. Ayrıca, Tizen tarafından desteklenen bir dizi akıllı özellik sunarak tüketicilerin sesli komutları kullanmasını ve Tap View, Digital Butler ve Samsung Health gibi yeni özelliklere rahatça erişmesini mümkün kılıyor.

Tasarım

Q950, yüzde 99’a yakın ekran/gövde oranı oluşturmak için ekranın çevresindeki çerçeveyi ortadan kaldırıyor. Bu oran piyasadaki en büyük ekran/gövde oranı olarak öne çıkıyor.

3 – 5 metre mesafeden izlendiğinde çerçevelerin kaybolduğu bir Infinity Ekran etkisi yaşanıyor.

Q950’nin tüm ekran boyunca kalınlığı 15 milimetre. Tamamen düz, siyah bir panelle birlikte gelen Q950, bir TV ünitesi üzerinde veya duvara monte edilerek kullanılabiliyor.

Görüntü kalitesi

Serideki her model, 8K Derneği’nin Sertifikalı Test Spesifikasyonları ve CTA 8K Ultra HD Ekran Tanımı için gereken şartları karşılayacak.

Aynı zamanda QLED 8K serisi, sektörde doğal 8K içeriğinin oynatılmasını destekleyen ilklerden de biri. 2020’de, tüketiciler QLED 8K TV’lerde 8K’da çekilen AV1 codec videolarını izleyip yayınlayabilecek. 2020 8K serisindeki tüm Samsung TV’lerin sevkiyatı bu özellik dâhil olarak yapılacak. Ayrıca Samsung, doğal 8K içerik yayınının önünü açmak için YouTube gibi iş ortaklarıyla çalışıyor.

QLED 8K serisi, tüketicilerin daha düşük çözünürlüklü içeriği izlerken bile 8K çözünürlük gücünü deneyimlemelerine de yardımcı oluyor. Samsung yarı iletken teknolojisine dayanan Q950’nin yeni nesil 8K Quantum işlemcisi, tek tek piksellerin özelliklerini analiz etmek ve tanımlamak için makine öğrenimini kullanan yapay zekâ video ölçekleme yeteneklerine sahip. Daha sonra, içerik kaynağından bağımsız olarak bozulmamış bir 8K görsel oluşturmak için görüntünün farklı ögeleri iyileştiriliyor.

Q950, yapay zekânın gücünden yararlanıyor. Geleneksel TV sensörleri ekran parlaklığını yalnızca odadaki ortam ışığına göre ayarlarken Uyarlanabilir Görüntü ışığın belirli bir sahne içindeki dağılımını dikkate alarak aydınlık ortamlarda net görüntü sağlıyor.

İçerik yayını yapan tüketiciler için bir diğer yaygın sorun da internet bağlantılarının hızı. AI ScaleNet, mevcut ağ bant genişliğini optimize ederek kesintisiz yayın bağlantısı sağlıyor. İçerik sağlayıcısından çıkan görüntü sıkıştırılıyor ve TV’ye ulaştığında yeniden eski boyutuna getiriliyor.

Yurt Dışından Getirilen Teknoloji Ürünlerine Ek Vergi!

Ses performansı

Q950, piyasadaki en iyi TV seslerinden bazılarını sunuyor. Ekranın her tarafında hoparlörler ve arkada derin bas hoparlörleri (subwoofer) bulunuyor. Yapay zekâ tabanlı Object Tracking Sound+ özelliğiyle birleştirildiğinde, Q950 net ve keskin 5.1 kanal surround ses sağlayabiliyor.

Q950, ortam seslerine karşı diyalog seviyesini de ayarlayabiliyor. Aktif Ses Amplifikatörü (AVA), bu sesleri tespit ediyor ve ses netliğini otomatik olarak artırıyor.

Son olarak Q950, bir soundbar ses sistemine bağlandığında yerleşik hoparlörlerini ek ses kanalı olarak kullanabiliyor. Q Symphony, çok boyutlu bir ses ortamı oluşturmak için her iki cihazdaki sesi bir araya getiriyor.

Görüntüleme deneyimi

2020’de Samsung’un yapay zekâ asistanı Bixby daha da akıllı hale geliyor. Tüketiciler televizyonlarını bir odanın atmosferini değiştirmek için kullanabilir. Örneğin, Bixby’ye sakin bir atmosfer yaratması söylendiğinde, TV ekranda huzur veren bir fon gösterecek. Ayrıca Samsung, tüketicilere seçenek sunmak için de Amazon Alexa ve Google Asistan’ı 2020 QLED 8K serisine entegre ederek birden fazla sesli asistan opsiyonu sunacak.

Q950’de, tüketicilerin izlediği içerik türünü ve kullandıkları hizmet ve TV kanallarını analiz etmek için yapay zekâ tabanlı algoritmalar kullanan yeni bir Evrensel Rehber bulunuyor ve böylelikle özel alışkanlıklara ve zevklere göre öneriler sunuluyor.

Bağlantılı yaşam

Q950, TV’de Samsung Health’in piyasaya sürülmesi yoluyla evde fitness için bir merkez görevi görebiliyor. Q950’deki Samsung Health sayesinde, tüketiciler faaliyetlerini görebilecek, ilerlemelerini izleyebilecek ve ailecek ortak fitness hedeflerini takip edebilecek. Ayrıca Calm, FitPlan, Jillian Michaels, Echelon, Obe Fitness ve Barre gibi birçok ücretsiz ve özel içeriklere de erişebilecekler.

Ayrıca, birçok tüketici TV’lerinde içerik izlerken mobil cihazlarını da kullanıyor. Multi-View (Çoklu İzleme), tüketicilerin mobil cihazlarının ekranını ayrı bir pencere ile TV’ye yansıtarak bu tüketicilerin her iki ekranda da hiçbir şeyi kaçırmamasını sağlıyor. 14 farklı mizanpaj ile kullanıcılar görüntüleme deneyimlerini özelleştirebiliyor.

LG, CES 2020’de AI İşlemcili Gerçek 8K TV Serisi Tanıtacak!