Kategoriler

Sony SmartEyeglass Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü

Sony bir yandan akıllı telefon piyasasında boğuşurken, bir yandan da SmartEyeglass gibi ilginç ürünlerle uğraşıyor.

Tüketici elektroniği denilince ilk akla gelen markalardan olan Sony, akıllı telefon ürünlerini Ericsson’dan ayırdıktan sonra biraz bocaladı denilebilir. Apple ve Samsung’un üst seviyedeki rekabetine erişemeyen Sony, yine de Xperia serisi ile belli bir başarı yakaladı. Ama bir yandan farklı teknolojilere de yatırım yapmaktan geri durmuyor.

Oculus Rift ile kapışacak Project Morpheus ismindeki sanal gerçeklik gözlüğünden sonra, Sony bu sefer de Google Glass’ın karşısına bir ürün koyuyor. “SmartEyeglass” ismindeki artıtılmış grçeklik gözlük projesi, her ne kadar Google Glass kadar zarif olmasa da, kulanıcılara daha yüksek bir performans vaadediyor.

 

SmartEyeglass, akıllı telefonunuza Wi-Fi ve Bluetooth ile bağlanıyor ve çeşitli artırılmış gerçeklik uygulamalarını gözönüne taşıyor. 3D film izlemek için sinemalarda taktığımız büyük çerçeveli gözlüklere benzeyen cihaz, görüntüleri cama hologram benzeri grafiklerle yansıtabiliyor. Google Glass’dan farkı, grafikler monokrom yani daha az pil harcıyor denilebilir.

Sony’nin prototip gözlüğünde 3 MP kamera, hızölçer, jiroskop, pusula, parlaklık sensörü, mikrofon ve dokunmatik konrol şeması bulunuyor. Android 4.1 ve üzeri işletim sistemi kullanan her türlü akıllı telefon ve tabletle çalışabiliyor. Geliştiriciler bu sayede Android cihazlar üzerinde uygulama geliştirip, gözlüğe aktarmadan hemen telefonlarında test edebiliyorlar.

SmartEyeglass ürününün 2015 Mart ayında piyasaya çıkması bekleniyor. Sizi o zamana kadar Sony’nin Project Morpheus sanal gerçeklik gözlüğü haberlerine alalım.

Görüntülenmeler:
0
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber