Kategoriler

Steve Wozniak’tan Endişelendiren Yapay Zekâ Açıklaması

Steve Jobs’la birlikte Apple’ı kuran Steve Wozniak, arada sırada yaptığı çeşitli açıklamalarla dikkat çeken bir isim. Woz, son olarak da yapay zekâ hakk…

Steve Jobs’la birlikte Apple’ı kuran Steve Wozniak, arada sırada yaptığı çeşitli açıklamalarla dikkat çeken bir isim. Özellikle Apple ve ürünleriyle ilgili yaptığı çeşitli açıklamalarla dikkat çeken Woz, yapay zekâlar konusunda da açıklamalarda bulunmuş. Ancak bu açıklamaları hiç sevmeyeceksiniz, baştan söyleyelim.

Freescale Technology etkinliğinde konuşma yapan Steve Wozniak (Texas’ta. -Mert), yapay zekânın ilerleyen zamanlarda aşırı derecede gelişeceğini öngörüyor. Bu gelişim o kadar aşırı olacak ki robotlar, insanların dünyadaki yerlerini sorgulayacaklar. İlk etapta insanları kendi yaratıcıları olarak görecek olan yapay zekâ, ilerleyen zamanlarda ise biraz daha gaddarlaşacak ve bizleri birer evcil hayvan yerine koyacak. Hmm…

Evet, hoşunuza gitmeyeceğini söylemiştik. Ancak iyi bir haberimiz daha var: Steve Wozniak’a göre durumun bu hâle gelmesi için daha yüzyıllar var. Yani bizim jenerasyonumuzdan kimse, gelişmiş yapay zekâya sahip olan robotların evcil hayvanı vs. olmayacak. O nedenle burada durup rahat bir nefes alabilirsiniz. (:

fragtist-haber-steve-wozniak-yapay-zeka-2

Yapay zekânın, eline güç geçince nasıl cozuttuğunu Wheatley üzerinden görmüştük. Teşekkürler Valve.

Aldınız mı? O zaman ikinci rahat nefesinize hazırlanın: Unutmamak gerekir ki, bunlar kesinlikle gerçekleşecek diye bir şey de yok; sonuçta hepsi, Steve Wozniak’ın şahsi fikirleri. Ancak yaşayan mucit Elon Musk’ın da konuyla ilgili söylediklerine kulak kabartmak gerekiyor. 2014 Ekim’de MIT‘de konuşan Musk, “Bence yapay zekâ konusunda çok ama çok dikkatli olmamız gerek. Eğer varoluşumuzu cidden tehdit eden bir şey varsa, bu muhtemelen yapay zekâdır.demişti. Bu iki adamın, son yıllara damgasını vurmuş birer teknoloji dâhisi olduğunu düşünürsek, ikinci rahat nefesinizi şimdilik tutabilirsiniz.

Yapay zekânın zıvanadan çıkacağı zamanları bizim görmeyecek oluşumuz ise, yukarıda da dediğimiz gibi bizleri sevindiren nihai olgu. O nedenle diyoruz ki şöyle güzelce bir gerinin, arkanıza yaslanın ve Steve Wozniak’ın iPhone 6 ile ilgili yaptığı “ayak üstü” yorumu aşağıdan izleyin. İyi seyirler.

(Bir de bilin ki ileride yapay zekâ dünyayı ele geçirirse, patron robotun kafasında “Google” logosu görülecek. İnsanların yaşayacağı Matrixvari program da, ChromeOS altyapısını kullanacak. Bu da benim ön görüm olsun -Mert)

Görüntülenmeler:
15
İlgili etiketler:
· · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber