Strati: Dünyanın 3B Olarak Yazılan İlk Çalışan Otomobili Strati: Dünyanın 3B Olarak Yazılan İlk Çalışan Otomobili
Fragtist ekibi olarak yanlış bilmiyorsam daha canlı kanlı bir 3B yazıcı göremedik. Ama yıl itibariyle, elin oğlu 3B yazıcıyla yapmadığını bırakmadı. Takılar, aksesuarlar, figürler,... Strati: Dünyanın 3B Olarak Yazılan İlk Çalışan Otomobili

Fragtist ekibi olarak yanlış bilmiyorsam daha canlı kanlı bir 3B yazıcı göremedik.

Ama yıl itibariyle, elin oğlu 3B yazıcıyla yapmadığını bırakmadı. Takılar, aksesuarlar, figürler, silahlar… Eh, biz de hayranlıkla ve tebrik ederek izliyoruz oğlanı, elimizden başka bir şey gelmiyor.

Mesela en son, Local Motors isimli bir firma, 3B yazıcıyla yaptığı dünyanın ilk çalışan otomobilini üretmiş. Başlıkta da ismini görebileceğiniz üzere otomobilin adı Strati. Yapımında yalnızca 49 parça kullanılan aracın basımı 44 saat sürmüş. Eh elektrikli olduğunu söylememe lüzum yok sanırım.

Strati, karbon fiberle güçlendirilmiş termoplastikle büyük bir 3D yazıcı içinde üretilmiş ve 65km/s hız yapabiliyor. Tam dolu pille gidebildiği menzilse yaklaşık 195km. Peki ya fiyatı?

O konuya gireceğiz; ancak girmememiz için de yeterince sebep var aslında. Birincisi, böyle bir arabayı ülkemizde muhtemelen çook uzun zaman sonra görebileceğiz ancak (o da görürsek). İkincisi ise, ülkemizde kimse Strati’ye 18 – 34bin dolar arası fiyat vermez (nasıl bir fiyatlandırmaysa yalnız, hayran kaldık. Muhtemelen kişiselleştirilebilir olacaktır, ondan bu fark-Mert).

Aracın 2016 yılında piyasaya çıkacağını belirtelim yine de. Meraklısına duyurmuş olalım (ama sakın alırsanız dışarıda falan bırakmayın, vallahi çalarlar.-Mert)

Not: Yazdıktan sonra fark ettim, biraz eski bir habermiş. Gözümüzden kaçmış ama. ):Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.