Sword Coast Legends İncelemesi Sword Coast Legends İncelemesi
Sword Coast Legends, özellikle FRP meraklılarının beklediği bir oyundu. Peki Dungeon Master moduyla ön plana çıkan oyunu almaya değer mi? Sword Coast Legends İncelemesi

Benim için D&D söz konusu olduğunda akan sular durur. Nasıl kılıçlı kalkanlı tüm filmleri, moronlar için yapılmış olan dahil, merakla seyrediyorsam, D&D ile alakalı bir oyun olduğunda da el atmadan duramıyorum. Sword Coast Legends benim takip listemde olan bir oyundu. Ondan önce Vermintide D&D, Dungeons and Dragons, Sword Coast, Legends, RPG, CRPG, FRP, Rol Yapma Oyunu, Neverwinter, Neverwinter Nights, DM, Dungeon Master, Aksiyon, Hack and SlashD&D, Dungeons and Dragons, Sword Coast, Legends, RPG, CRPG, FRP, Rol Yapma Oyunu, Neverwinter, Neverwinter Nights, DM, Dungeon Master, Aksiyon, Hack and Slashgelince inceleme listemde gerilemişti ama en sonunda el atabildim.

Sword Coast Legends, bağımsız küçük bir firmanın elinden çıkan (N-space) ve Neverwinter Nights olmaya çabalayan bir yapım. Tıpkı Neverwinter Nights gibi tek kişilik bir senaryosu olmasına karşın asıl amacı D&D sevenler tarafından geliştirilen maceraları oynayabileceğiniz bir topluluk yaratmak. Yani siz bir Dungeon Master olup kendi senaryolarınızı yaratabilir ve bunu oyunculara sunabilirsiniz. Bunun için, Neverwinter Nights’a göre kullanması çok daha pratik bir hikaye yaratıcısına sahip. Üstelik bu maceraları diğer oyuncularla beraber oynayabiliyorsunuz.

Peki Sword Coast Legends bu işi ne kadar kotarabilmiş?

Klasik ben. Atıl kurtlu bir Elf Ranger yaratma yolundayım.

Klasik ben. Atıl kurtlu bir Elf Ranger yaratma yolundayım.

Karakter yaratım ekranı tipik bir D&D yapısında. Yani sınıfınız, ırkınız, taptığınız tanrı vb bir çok tipik özellik var. Burada fiziksel özellikleri belirlerken seçeneklerimiz sınırlı ama saç baş şekli, renkler vs derken seveceğiniz tipte bir karakter yaratmak için yeterli.

Tek kişilik senaryo

Oyun çok klasik bir yapıyla başlıyor. Muhafızlığını yaptığınız karavan Neverwinter’dan Luskan’a doğru ilerlerken yolda saldırıya uğruyor ve siz de kendinizi bir maceranın içinde buluyorsunuz. Başlangıç görevleri “şunu getir bunu götür, kayıp kız kardeşim ormanda mantar toplamaya gitti dönmedi, ne oldu ki acaba kurtlar mı yedi?” şeklinde olunca “uff gene mi” diyordum ki işler çetrefilleşip sürpriz karakterlerle karşılaşmaya başlayınca neşem yerine geldi. Kendini öfke krizine kaptırıp kasaplığa kalkan
Gnome! gibi küçük ayrıntılar işi daha da keyifli bir hale getirdi. Ama kendimi kısa süre içerisinde bir D&D oyunundan daha çok hack & slash türevi oynar halde buldum. Burada hack & slash kısmını Diablo’dan daha çok Dungeon Siege’e benzetebilirsiniz. Yani yine oyunu durdurup, karakterlerinize emirler verip onları uygulamalarını seyrediyorsunuz.

SwordCoast 2015-11-12 15-32-02-70

Allah'ım birinizin de kardeşi kaybolmasın!

Allah’ım birinizin de kardeşi kaybolmasın!

Ama haliyle her D&D’de olduğu gibi başlangıç yeteneklerinizin sınırlı olması bu akışı kısa sürede sıkıcı hale getirdi. Senaryo devamlı olarak sürprizlerle dolu olduğundan işler keyifli hale geliyor. Lakin bu akışta, Planescape Torment’in derin diyaloglarını vs aramayın. Basit diyaloglar, genelde “ya yoluma gel yada kafanı keserim”le sonuçlanan diyalog seçenekleri ve kısa metinler aslında oyunu dinamik tutuyor.
Yani çerezlik bir D&D oyunuyla karşı karşıya kalıyorsunuz.

Bu kötü bir şey mi? Benim gibi hayattaki ebeveny rolünden dolayı fazla zamanı olmayan oyuncular için iyi. Ama adında D&D olan bir CRPG oyunundan masaüstüne yakın birşeyler bekleyenler için son derece sığ.

DM modu

Gelelim sabırlı oyuncuların yerine. Kendi senaryonuzu yaratıp oynatmak istiyorsanız bunu kısa sürede yapabiliyorsunuz. Tabii ki en az iki saatinizi burada geçirmek şartıyla. Şu çadır şurada dursun, bu hayvanı buraya koyayım, şu görevin özellikleri şu olsun. Goblin alıştığımız Goblin’den farklı olsun vs derken oyununuzu oldukça özelleştirebiliyorsunuz. Hani iki saat dedim ama emeğinizin yoğunluğuna göre burada günlerinizi de harcayabilirsiniz. Sizin yarattığınız maceralar başka oyuncular tarafından da
indirilebiliyor, oylanabiliyor ve buna göre maceralar listesinde yukarılara çıkıyor. Aynı zamanda dilerseniz bir oyuna canlı olarak DM’likte yapabiliyorsunuz. Lakin oyuncu kitlesi dilediğinde oyundan çıkabildiği için bu kısım sıkıcı olabiliyor.

SwordCoast 2015-11-12 19-00-04-11SwordCoast 2015-11-12 18-46-24-52SwordCoast 2015-11-13 15-08-33-95SwordCoast 2015-11-13 15-09-53-94

Teknik taraftan baktığımızda oyunun bir iki defa çökmesi ve özelliklerine göre sisteminizi fazlasıyla kasması dışında bir sorun görmedim. Ama oyun yeni çıktığından yapımcıların bu kusurları hızla kapatacağından eminim.

Şirin grafikleri, sığ mekanikleri ve derin bir D&D oyunundan daha çok hızlı oynanışıyla piyasaya çıkan Sword Coast Legends, bu yüzden oyuncu topluluğu tarafından da tepki almış durumda. Bir çok oyuncu n-space’i zorlayarak daha masaüstüne yakın bir iş olması konusunda baskı yapıyorlar. Yani şu sıralar oyuncu topluluğu oyunun yapımıcılarını hafif bir yaylım ateşine almış durumda. n-space ise oyuncuları dinlediklerini ve oyunu daha da geliştireceklerini kısa bir süre önce duyurdular.

Sword Coast Legends, düşük bütçesiyle alınabilecek bir oyun. Eğer n-space sözünü tutarsa ilerde kendini toparlayıp derin bir oyun haline dönüşebilir. Yani oyunun toparlanma kapasiteyi yüksek. Ama şu andaki haliyle vasat bir CRPG gibi görünüyor. Yine de D&D ile yola çıkan her oyun yapımcısına olduğu gibi n-space’e de bu konuda iyi şanlar diliyoruz. Eğer bu aralar bir CRPG yokluğu çekiyorsanız Sword Coast Legends size iyi gelebilir.

Değerlendirme
  • D&D!
  • Dungeon Master modu
  • Host sistemi
  • Sığ oynanış mekanikleri


Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.