Kategoriler

The Culling İncelemesi

The Culling, Xaviant Games tarafından geliştirildi ve 4 Mart 2016 tarihinde Steam’de erken erişime açıldı. Biz de sizler için bir ön inceleme yaptık!

Suzanne Collins’in efsanevi roman serisi The Hunger Games (Açlık Oyunları) çıktığı dönemlerde en çok satan kitaplar listesini sallamış, neredeyse herkes tarafından okunmuştu. Yoğun istek üzerine beyaz perdeye uyarlanmış ve Jennifer Lawrence’ın hafızalardan silinmeyen Katniss Everdeen rolüyle yaşananları adeta içimizde hissetmiştik. Henüz okumamış yahut izlememiş olanlar için özet geçersek; Uzak gelecekte kıyamet kopmuş ve anlatılan dünyada halk gelişmiş bir şehir olan Capitol tarafından yönetilmektedir. Hikaye Panem şehrinde yaşayan Katniss Everdeen adında bir genç kızın, her sene gerçekleştirilen Açlık Oyunları adlı, vahşi doğada hayatta kalma tabanlı TV şovuna kardeşinin yerine gönüllü olarak katılmasıyla başlar. İlk sene oyunu kazanan kızı halk çok beğenir ve tekrar yarışmalara katılır. Katniss Everdeen’in başından maceraları anlatan seri üç kitaptan oluşmaktadır. Kitaplar hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu açıklamayı hem sizi biraz olsun meraklandırmak, hem de size farklı bir açıdan yaklaşmak için yaptık. Şimdi oyunumuza dönelim.

The Culling, Xaviant tarafından Unreal Engine ile geliştirilen ve Xaviant Games tarafından yayımlanan bir yapım. Oyunumuz “Açlık Oyunları” yapımından ilham alınarak yapılmış, vahşi doğada diğer yarışmacılarla kana kan dişe diş rekabet içeren, FPS türünde bir yapım. Oyun 4 Mart 2016 tarihinde erken erişime açıldı ancak erken erişim oyunu olmasına karşın az hata içermesi dikkatimizi çeken nokta oldu. Diğer dikkat çeken noktalar ise grafikler ve ses efektleri. Grafikler çok detaylandırılmış. Güneşin geldiği açı, içinden geçerken yaprakların hareket etmesi, suyun dalgalanması gibi detaylar es geçilmemiş. Aynı şekilde ses efektlerinde de fazla detay görebilmemiz daha doğrusu duyabilmemiz bizleri çok sevindirdi. O su sesi, o köpürtmesi falan… Anlayamazsınız…

Oyuna girdiğimizde son güncelleme notlarını ve karakterimizin nasıl bir görünüme sahip olduğunu gördüğümüz ana ekran çıkıyor karşımıza. Hemen bunların üstüne oyuna gireceğimiz Play sekmesi, sol tarafta arkadaşlarımızı davet edebilmemizi sağlayan invite sekmesi, sağ üst köşede ise Home, Loadout, Settings, Quit seçenekleri bulunmakta. Home, bizi hangi ekranda olursak olalım ana menüye gelmemizi sağlayan bir kısayol. Settings ayarlara erişebileceğimiz, Quit ise oyundan çıkabileceğimiz standart butonlar.

Fragtist The Culling (8)

Gelelim Loadout kısmına. Bu kısımda oyuncumuza ait Perk, AirDrop ve Outfit kişiselleştirmelerini içermekte. Perkler ve AirDrop seçenekleri sınırlı değil çünkü oyunda seviye kavramı yok. Outfit kısmında ise kullandığımız karakterin lakabını ve dış görünüşünü değiştirebiliyoruz. Bize sunulan standartlar dışında kullanabileceklerimizi ise her oyunun sonunda sistem bize hediye ediyor.

Perk kısmında bize boş slotlar sunulmuş ve bunları altı farklı başlık altında bulunan yaklaşık 50 farklı perk ile üçlü kombinasyonlar halinde kullanabiliyoruz. Burada da karakterimize göre seçebileceğimiz çeşitli perkler var. Yapımcılar burada da ellerinden geldiği kadar çok seçenek sunmuşlar ve hemen hemen hepsinin karakteristik özellikleri var. İyisi mi siz kullandığınız karaktere göre seçin, hangisi daha iyi siz karar verin!

AirDrop ise oyun içerisinde sıkıştığımızda, tabi eğer yeterli kredimiz varsa, çağırabildiğimiz destek sandığına verilen isim. Bu sandığı dört farklı şekilde seçebiliyoruz. İlki olan Suprise Me!, adından da anlaşılacağı üzere içinde sürpriz destekler barındıran bir sandığı bize getiriyor. Diğer üç seçenek sırasıyla Archer, Stalker, Tough. Archer, Recurve Bow (24 ok kapasiteli, orta mesafe yay), Xplosive Runs (Depar hızını 2 dakikalığına %15 artıran bir serum), Stamina Shot (Dayanıklılığın yenilenmesini iki dakikalığına maksimuma çıkaran bir başka serum) öğelerini içeriyor. Stalker ise taktiksel ağırlıklı donanımlar olan Bowie Knife (bıçak), Man Tracker (belirli bir alan çapındaki rakipleri gösteren aygıt), Stun Gun (hedef alınan rakibi şoklayan şok cihazı) öğelerini içermekte. Tough adlı sandık Sledgehammer (balyoz), Body Armor (zırh) ve Iron-4-Skin (alınan hasarı iki dakikalığına %15 azaltır) gibi saldırı ağırlıklı nesnelerle desteklenmiş. Dengeli de bir yayılım olmuş, hepsi farklı karakterlere göre kullanılabilecek düzende.

Fragtist The Culling (9)

1 2 3

Görüntülenmeler:
30
İlgili Kategoriler
Haber · Hızlı Bakış · Oyun Haberleri · PC