Unutulmaz Facebook Oyunları #1 Unutulmaz Facebook Oyunları #1
Her zaman konsol sahibi değildik veya PC'lerimiz mükemmel değildi. Zamanında az oynamadık bu Facebook oyunlarını. İşte Unutulmaz Facebook Oyunları. Unutulmaz Facebook Oyunları #1

Yazan: Mine Zeybek

Arada nostalji yapmak iyidir. Yıllar önce ve hatta belki de hala gönüllerin efendisi olan birkaç Facebook oyunu var. Bazıları 2000’lerin unutulmazıyken, bazıları 90’ların yıldızıydı. Şimdilerde kendimizi konsol ve PC’lere kapatmış durumdayız. Hoş, oyun oynamak her yerde güzel ancak birazdan okuyacağınız oyunları kaçınız hatırlıyor veya oynadı merak etmiyor değiliz. İşte karşınızda Unutulmaz Facebook Oyunları yazı serimizin ilk bölümü.

Farmville

Zynga’nın en popüler oyunu. İnsanlar şehir hayatından bıkmış olsa gerek, sanal köylerine gidip arkadaş ziyareti yaptıktan sonra patates soğan ekerdi. Hatta bu oyunu bağımlılık haline getiren bir kadın, bakmayı ihmal ettiği bebeğinin ölümüne neden oldu ve hapishaneye yollandı.

Farmville

Pet Society

2008’de açılan bu oyun, Playfish’in en popüler oyunuydu. Bazıları Facebook‘u sırf bunun için bile açıyordu o yıllarda. Flashla yapılmış grafikleri, o yıllarda insanın gözüne hoş geliyordu. Sonra oyun kapandı. Bunun 2 sebebi vardı;

1. 2010’larda artık flash oyunların popülaritesi düşüyordu.
2. Playfish EA’ya satıldı.

fragtist pet society

Smeet

Sanalika nedeniyle ve Türkçe dil desteğinin geç çıkmasından kaynaklı oyun, yeterince popüler olamadı. Sonra Mynet satın aldı ve Facebook üzerinden de oynanabilir oldu.

fragtist smeet

Country Life
Farmville’den daha güzel grafikleri olduğunu düşündüğüm bir oyun. Fakat Farmville yüzünden oyunu çok az kişi bildi.

Country Life

Sanalika

Arkadaşlık oyunu. Ancak bir süre sonra 18 yaş altı için ayrı sunucular açıldı.

fragtist Sanalika

Country Story

Playfish’in güzel oyunlarından biriydi. Harvest Moon tarzı bir oyundu ancak oyun ne yazık ki uzun ömürlü olamadı. Sebebi de Farmville.

Country StoryCeyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.