Kategoriler

Wolfenstein: The New Order, Almanya’da Sansürlendi!

Wolfenstein: The New Order

Bu yeni aksiyon oyununu Almanya’da oynarsanız, dünyanın kalanından farklı şeyler göreceksiniz.

Wolfenstein: The New Order piyasaya bu hafta çıktı ve gayet güzel inceleme notları alıyor. Alternatif bir dünyada, 1960’ların Avrupa’sında geçiyor oyun. Oyunun konusuna göre Almanya ve Naziler, İkinci Dünya Savaşı’nı kazanmıştır. Biz de dünyayı ele geçirmeye çalışan Nazi güçlerine karşı uğraşan, William “B.J.” Blazkowicz isimli bir ajanı yönetiyoruz.

Fakat bu konu Almanya için hassas bir durum oluşturuyor. Almanya’da oyunlarda Nazi sembolleri, Nazi selamları ve imajları kullanılması yasak. Bu yüzden de oyunun Almanya versiyonunda biraz değişiklik yapılmış. Mesela Nazilerin ünlü sembolü Svastika, yerini Wolfenstein’in logosuna bırakmış. Kutularda, kol bantlarında, robotların üzerinde hiçbir Nazi sembolü, SS sembolü veya benzer bir şey göremiyorsunuz.

Wolfenstein: The New Order

Ayrıca Nazi selamı olan “Heil Hitler!”in kullanıldığı bazı diyaloglar da değiştirilmiş. Tüm konusu Naziler ile ilgili bir oyunda bu durum oldukça tuhaf kaçıyor tabii. Ama bunun dışında oyundaki savaş ve çarpışma sahneler, kanlı ve kafa patlamalı sahnelerin hiçbiri değiştirilmemiş. Demek ki oyunlarda vahşetle ilgili bir derdimiz yok, bu da birşeydir.

Wolfenstein: The New Order

Fragtist’in Wolfenstein: The New Order video incelemesini buradan izleyebilirsiniz. Eurogamer’ın Almanya versiyonu karşılaştırmasını da aşağıdaki videodan. İyi seyirler.

Görüntülenmeler:
0
İlgili Kategoriler
Haber · Oyun Haberleri