Kategoriler

World of Warcraft Biraz Facebook mu Kokuyor?

Önce Panda geldi. Aaaa ne şirin derken en paket sağlam bir hikayeyle süslendi ama Panda, sıkı Blizzard oyuncuları için şaka gibi bir karakterdi. İlk tepkileri hatırlayın. İnanmakta zorlanmıştık ama kabullendik. Sonra paketle beraber gelen tarlaya dalıp günlük olarak ekin biçmeye başladık.

 

farmville wowfarm

Cep telefonundan Farmville oynayanlara bıyık altından gülerken biz klavye başında aynı işi yapmaya başlamıştık. Gıkımız çıkmadan kabullendik. Blizzard memnundu çünkü oyuncuları bağlamıştı. Biz de alışmıştık. Şimdi Warlords of Draenor ile kendi garnizonumuz geldi.

Fragtist-Wow-Garrison

Her RPG meraklısının en büyük hayallerinden birisi kendi kalesini kurup o topraklardan vergi toplamaktır. Kendi minik askerlerimizden bir orduyla hem zindanlara akıp hem de kendi topraklarımızı yönetmek çok keyifli. Bunun benzerini Elder Scrolls’ta da yaptık, diğer RPG’lerde de yaşadık. Ya Neverwinter’da ya da Baldur’s Gate’de kendi kalemiz vardı. Şimdi net olarak hatırlamıyorum ama keyif aldığımız tartışmasızdı. Artık kendi kalemizin orasını burasını kurcalamaktan keyif alıyoruz.

Bir Warcraft strateji oyunun içerisinde yaşamaktan kim şikayet edebilir ki? Tabii ki hiç birimiz! Şimdi de şirin kalemizde şirin askerciklerimizle oynayacağız.

İyi de bunun benzeri onlarca oyun zaten Facebook’ta var?

Biraz daha geriye gidelim. Aslında benim neslimin çocukluğuna dönelim. Playmobil (minimekanik) oyuncaklar ve Kuzey Kalesi’ni hatırlayın. Ben Kuzey Kalemi HALA saklıyorum. Geçende kızıma kurdum pek hoşuna gitmedi ama eminim ki oğlum çok sevecek. O dönemki plastik askerleri hatırlayın. HALA sakladığım 256 adet askerimin içerisinde en sevdiklerimi seçip onları işaretleyerek kendime bir özel tim kurmuştum.

kuzey-kalesi_33909

Yani hangi dönemde çocuk olursanız olun hayallerinizi fiziksel yada sanal öğelerle bütünleştirip onlarla oynamak kadar keyifli bir şey yok.

WoW’u bir kenara bırakın. Call of Duty serisinin en son versiyonu Advanced Warfare’de askerlerimizin kıyafetleriyle uğraşıyoruz. Bunun kız çocukların en çok sevdiği bebek giydirme oyunundan ne farkı var?

 

bebek giydirme exoskeleton2

Blizzard daha fazla oyuncu kitlesine hitap ederken aslında biz oyuncuları da değiştiriyor. Hatta iki ayrı kitleyi ufak ufak tek bir potada eritiyor. Sıkı oyuncular ufaktan basit ve sade bir oyunculuğa alıştırılırken günlük oyunları seven kitleyi en çok çeken öğeleri kullanıyor.

Tabii ki eski raidleri ve açık PvP alanlarını destekleyen stratejilerini bir kenara koyuyorum. Yani Blizzard’ın sadece tek bir şey yaptığını söyleyip diğer yenilikleri göz ardı ederek genel oyun stratejisine at gözlüğüyle bakmak doğru olmaz.

Ama bir yandan da biz sıkı oyuncuların kendi oyun sahamız içerisinde günlük (casual) oyunlardaki numaralarla avlandığımızı gözden kaçırmamamız gerek.

Oyun dünyası ve oyuncuların alışkanlıkları değişiyor.

Bakalım bir sonraki Blizzcon’da firmanın yeni sürprizi ne olacak.