Kategoriler

World of Warcraft: Warlords of Draenor İncelemesi

“Asla köle değil!.. Fatih olacağız…” – Grommash Hellscream

Tam 10 yıl… Evet, sevgili okur tam 10 yıldır MMORPG dünyasını alt üst eden bir oyun ile tekrar birlikteyiz; World of Warcraft. Ancak bu sefer hikayemiz bizi daha vahşi Orc efsaneleriyle karşı karşıya bırakacak ve tarafımız (Alliance/Horde) ne olursa olsun, tek bir düşmana karşı savaşacağız: Iron Horde.

13 Kasım gecesi tüm WoW hayranlarının Blizzard’a en iyi dileklerini içtenlikle sunduğu gündür. Kalabalık sunucuların saatlerce oyuncuları bekletmesinden tutun, NPC’lerin üzerinde duran koca binekli Tauren’ler de (ben de bir Tauren’im ama sevgi dolu olandan ) dahil çok çılgın sorunlarla karşılaştık. Bazılarımız 4 gün, bazılarımız belki de 1 hafta Warlords of Draenor’da hiçbir şey yapamadı. Sunuculardan tekmelendik, görevlerimizi veremedik, hor görüldük! Bazılarımız ise azınlığın yer aldığı sunucularda hoplaya zıplaya çiçek topladı. İşin özü, World of Warcraft: Warlords of Draenor en sorunlu ek paketlerinden olmayı başardı. Hatta Blizzard yaşanan bu sorunlar için oyunculara ücretsiz oyun süresi vermeyi ihmal etmedi. Üzerine 10. yıl evcil hayvanı eklenince birçoğumuz jöle kıvamına geldik (ne yazık ki bu durum her WoW oyuncusu için geçerli değil. Üzdün bizi Blizzard).

Fragtist Awwww

 

Ayrıca kalabalık sunuculardan kendisini koparıp, 100. seviye olduktan sonra kendi vatanına dönen oyuncularımız da oldu (insan zengin olmasın arkadaş). Kısacası bol sorunlu bir ek paket ile karşı karşıyaydık. Tabii ben bu satırları yazarken, her şey güllük gülistanlık devam ediyor. İnanılmaz bir hikayeye adım atarken, bir yandan da Garnizon (Garrison)’umuzu geliştirmeye çalışıyoruz. World of Warcraft’ın beşinci ek paketi olan Warlords of Draenor, yeni seviye sınırımız olan 100 rakamıyla bizleri karşılıyor. Yeni raidler, zindanlar, bölgeler ve birbirinden çeşitli efsanevi eşyaları gözler önüne seriyor.

Bir MMORPG’yi 2-3 günde inceleyip notunu vermek mümkün değil, zaten MMORPG gibi sürekli güncellenen bir oyun türü için not vermek de pek mantıklı değil. Her Patch’i kendi içinde değerlendirip öyle notlandırmak lazım; örneğin Mists of Pandaria için başlangıçtaki notum, Throne of Thunder ve Siege of Orgrimmar notlarım komple farklı olurdu. Bu yüzden yavaş yavaş, bir şeyler deneyimledikçe bunları yazıya dökmekte fayda var. Tabii bunu da oyun tadını kaçırmadan yazmaya çalışmak biraz zor. Madalyonun öteki yüzünde ise, anlatılacak şeyleri bu sefer hiç anlatamamak var. Bu yüzden, yazı az da olsa spoiler içerecektir, biz şimdiden uyarımızı yapalım.

1 2 3 4 5 6