Zyxel, 2021 Ağ Trendlerini Açıkladı Zyxel, 2021 Ağ Trendlerini Açıkladı
(Haber Bülteni) Günümüzde birçok işletmenin, ağa bağlanan yeni cihazların artışı ve yaygın uzaktan çalışma şartlarının uygulama zorluklarıyla karşı karşıya geldiğini vuyrgulayan Zyxel, iş dünyasında... Zyxel, 2021 Ağ Trendlerini Açıkladı

(Haber Bülteni)

Günümüzde birçok işletmenin, ağa bağlanan yeni cihazların artışı ve yaygın uzaktan çalışma şartlarının uygulama zorluklarıyla karşı karşıya geldiğini vuyrgulayan Zyxel, iş dünyasında değişen şartlara yönelik çözümlerde aşağıdaki ağ trendlerinin 2021’i şekillendireceğini açıkladı.

Zyxel’in açıkladığı ağ trendleri şu şekilde:


1-WiFi 6:
Çok fazla cihazın bağlı olduğu yüksek yoğunluklu ortamlarda bile her kullanıcı için daha hızlı ve daha tutarlı bağlantılar sağlayacak olan WiFi 6, performansta veya yanıt süresinde bozulma olmadan daha fazla kullanıcının ve cihazın ağlara bağlanmasını sağlayabilecek.

2-Bulut Tabanlı Ağ: Bulut teknolojisinin sunduğu uzak sunuculardaki barındırma sistemleri, bilgiyi koruyup veri kaybını önleyerek daha güvenli bir çözüm sunuyor. Ölçek fark etmeksizin, tüm kuruluşların buluta geçişlerinin arkasında açıkça tanımlanmış bir stratejisi ve iş hedefi olması gerekiyor. Önümüzdeki dönemde hem VAR’lar hem de MSP’ler, buluta sorunsuz bir geçiş sağlamak için kurumsal son kullanıcılara yakın bir şekilde çalışmalılar.

3-5G: Zyxel’in açıklamalarına göre, 5G işletmeler için ağ iletişiminde devrim yaratacak ve ortalama 150-200 Mbps hızında çalışan fiber ağlara kıyasla daha yüksek hızlar sağlayarak, hizmet sağlayıcılar için ideal bir çözüm sunacak. Ayrıca yeni nesil mobil iletişim teknolojisi, her ölçekteki işletmede devrim yaratabilecek daha düşük gecikme, daha yüksek kapasite, gelişmiş esneklik, güvenlik ve gerçek zamanlı hizmetler sağlayacak.


4-Hibrit Ağ:
Çalışanlar artık bir ofisle sınırlı olmadığından, hibrit ağ, birçok işletme için ideal bir çözüm olarak düşünülüyor. Hibrit ağ, kullanıcılar, cihazlar ve sahalar arasında bağlantılar oluşturmak için iki farklı ağ teknolojisi kullanıyor. Her zamankinden daha fazla ‘dağıtık’ sistemde çalışana sahip olan işletmelerin bazı kullanıcıları Ethernet üzerinden, bazıları Wi-Fi ve bazıları da evden internet veya 4G / 5G kablosuz ağları üzerinden çalışabilirler. İşletmeler, Bulut Tarafından Yönetilen Ağ veya SD-WAN gibi teknolojileri kullanarak, farklı bağlantılardan gelen trafiği kolaylıkla yönetebilir ve merkezi ağa yönlendirebilir.

Zyxel Networks EMEA Başkan Yardımcısı Jean-Marc Guignier şunları belirtiyor, “Farklı ağ altyapılarının kullanılması, ağ kesintisi riskini azaltıyor. Hibrit ağlar daha fazla esneklik ve kapasite, iyileştirilmiş uygulama performansı ve daha ucuz fiyat noktaları sunuyor. MSP’lerin, müşterilerin bu hibrit ortamları planlamasına ve yönetmesine yardımcı olarak kendilerini sektör uzmanları ve güvenilir danışman olarak konumlandırmaları gerekiyor.”

Veri Gizliliği

Güvenlik, 2021’de MSP’ler için başlıca öncelik olarak kalacak. Siber suçlar daha nitelikli hale geldikçe ve saldırı yöntemleri karmaşıklaştıkça, daha fazla güvenlik için sürekli yarış devam edecek. Çalışanların farklı konumlardan ve farklı cihazlardan bir ağa bağlanması ağı savunmasız bırakabilir ve siber saldırılara açık hale getirebilir. IDC istatistiklerine göre, yönetilen hizmet sağlayıcıların %59’u diğer tüm iş modellerinden daha fazla güvenlik teklifi sunuyor ve gelecekte bu istatistiğin daha önemli hale gelmesi bekleniyor.

Kurumsal Kanal

IDC verilerine göre, çalışanların %41’i pandemi sonrasında da bir süre evden çalışmaya devam edecek. Dolayısıyla ağ üzerindeki talepler artmaya devam edecek ve MSP’ler değişen iş ortamlarında ağ sürekliliğini sağlamak için çok önemli bir rol oynayacak.

Daha fazla işletme, mevcut ekonomik ortama yanıt olarak, artık şirket içinde sahip olmadıkları BT uzmanlığı için üçüncü taraf uzmanlara güvenecek. Bu ihtiyacı kolaylaştırmak için, VAR’lar ve MSP’ler, çalkantılı zamanlarda müşterilerine yeni trendler ve teknolojiler hakkında değerli tavsiyeler ve uzmanlık sunmak için ekiplerini eğitmeye ve geliştirmeye önem vermeli.Pakize Kaya Bodur

Oyun oynayarak para kazanma hayalini PC Gameworld'de bir dönem gerçekleştirmiş, 2D Prince of Persia ile başladığı oyun hayatına rpg ve strateji oyunları ile devam etmiş, Sid Meier's Civilization'ın büyük hastası, Star Wars sever.