Huawei’den Dünyanın İlk 5G Çipseti: Kirin 990 Huawei’den Dünyanın İlk 5G Çipseti: Kirin 990
Huawei Tüketici Elektroniği Grubu CEO'su Richard Yu, IFA'da Kirin 990 ile Kirin 990 5G çipsetlerini duyurdu. Huawei’den Dünyanın İlk 5G Çipseti: Kirin 990

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu, IFA’da “Rethink Evolution” başlıklı bir açılış konuşması yaptı ve Kirin 990 ile Kirin 990 5G çipsetlerini duyurdu.

Dünyanın en hızlı 5G bağlantısını sağlayan ilk 5G çipseti

Son teknoloji 7 nm + EUV üretim süreciyle Kirin 990 (5G), daha küçük bir alan ve daha düşük güç tüketimi sağlayan 5G modem ile entegre edildi. Yeni çipset, hem bağımsız olmayan (NSA) hem de bağımsız (SA) mimarileri ve TDD / FDD tam frekans bantlarını destekleyen ilk tam frekans 5G SoC. Balong 5000’in 5G kabiliyetini temel alan Kirin 990 (5G), 2.3 Gbit / sn’lik indirme hızı ve 1.25 Gbit / s’lik yükleme bağlantı hızı sunuyor.

NPU mimarisi

Kirin 990 (5G), Da Vinci mimarisi üzerine inşa edilen, büyük ve küçük olmak üzere çift NPU çekirdeği içeren ilk amiral gemisi SoC. Sektörün ilk küçük çekirdekli yapısı, yenilikçi NPU mimarisinin getirdiği akıllı bilgi işlem gücüne tam anlamıyla sahip olan ultra düşük güç tüketimi uygulamalarını güçlendiriyor.

Performans ve enerji tasarrufu

Kirin 990, 2.86 GHz’e kadar frekansa sahip iki ultra büyük çekirdek, iki büyük çekirdek ve dört küçük çekirdek içeren üç seviyeli bir güç verimliliği yapısına sahip. Ek olarak, Kirin 990 16-çekirdekli Mali-G76 GPU ve etkili bir bant genişliği tasarrufu ve düşük güç tüketimi sağlayan yeni sistem düzeyinde Akıllı Önbellek kullanıyor. Oyun tecrübeleri için Kirin 990 (5G), Kirin Gaming + 2.0’ı destekliyor.

ISP 5.0

Fotoğrafçılığa gelince, Kirin 990 (5G) düşük ışıklı ortamlarda parlak ve net görüntüler yakalamak için blok eşleştirme ve 3D filtreleme (BM3D), profesyonel düzeyde donanım gürültüsü azaltma (NR) özellikleri yepyeni bir ISP 5.0 ile geliyor. Aynı zamanda, videolarda daha doğru ses işleme için çift alanlı video NR kullanan ilk işlemci olma özelliğini taşıyor.

P30 Pro

Huawei ayrıca geliştirilmiş yeni P30 Pro akıllı telefonunu da tanıttı. P30 Pro, iki yeni renk şeması getiriyor: Mystic Blue ve Misty Lavender. EMUI 10 ise esnek dokunuş, kavisli hareket ve rahat geçişleri getiriyor.

FreeBuds 3

HUAWEI FreeBuds 3 kulaklık, dinleyicilere konforlu ve sağlam bir kullanım sağlıyor. HUAWEI FreeBuds 3, parlak siyah ve parlak beyaz kaplamalarla tamamlanan modern bir tasarım sunuyor. FreeBuds 3, Huawei’nin kendi geliştirdiği Kirin A1 çipiyle çalışan ilk kablosuz kulaklık. Aynı zamanda, gerçek aktif gürültü önleme sağlayan dünyanın ilk açık kablosuz kulaklığı olma özelliğini de taşıyor.

Huawei P30 lite, 48 MP Kamerayla Geliyor!