Aragami İncelemesi Aragami İncelemesi

Aragami İncelemesi

HaberİncelemelerOyun HaberleriOyun İncelemePC 4 Ekim 2016 15:15 Ceyda Doğan Karaş

Sabırlı olduğunuza inanan oyuncuysanız, Aragami size göre demektir. Bakalım hanginiz gölgelerin efendisi olabilecek. Detaylar incelememizde. Aragami İncelemesi

Gölgelerin içinden sinsi sinsi ilerleyebilecek ve aynı zamanda düşmanlarımızı sessizce yok edebilecek bir güce sahibiz. Ancak ışık, sanki vampirmişiz gibi gücümüzü yok eden enerji kaynaklarından biri. Ne olduğumuzu bilmiyoruz, güzeller güzeli Yamiko tarafından çağırılmışız ve ışık ile karanlık arasında kalmış güçlerimizi kullanırken Kyuryu isimli kalenin gizemini çözemeye çalışıyoruz. Adımız mı ne? Aragami.

Lince Works tarafından geliştirilen oyunda Unity teknolojisi kullanılmış. Gizlilik öğelerinin maksimum seviyede olduğu TPS oyunumuzda, gölgeleri kontrol ediyor ve karanlıkta gizlenerek, düşmanlarımızı sessizce yok etmeye çalışıyoruz. Hikayemiz ise Yamiko isimli bir karakterin bizi yani Aragami’yi çağırması ile başlıyor. Aragami olarak, ne veya kim olduğumuzu henüz bilmiyor, kimliğimizi çözmek, güçlerimizi öğrenebilmek ve Yamiko’ya da yardım edebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Tamamen görünmez olmak bile mümkün ancak bunun için çok çalışmamız gerekiyor. Olayımız ise gölgeler arasında gezmek ve hatta çok uzak olmadığı sürece, yine gölgeler arasında teleport olabilmek. Işığın savaşçılarından oluşan örgüt olan Kaiho’ya yakalanmamak için tek dostumuz olan gölgelere güvenmek zorundayız.

fragtist-aragami

Oyun, farklı oynanış dinamiklerine sahip. Herkese hitap etmeyen ve ciddi anlamda sabırlı olmanızı gerektiren dinamikleri, her hareketimizi farklı algılıyor. Dilersek gölgeler arasında ilerleyip, hiçbir düşmana elimizi bile sürmüyoruz. Dilersek, yine karanlığın içerisinden sinsice takılıp, düşmanlarımızın doğru zamanda gırtlağını kesebiliyoruz. Bizim hikayemiz, bizim seçimimiz. Bu seçimler hikayeyi etkileyecek mi diye soruyorsanız, cevap için biraz daha beklemelisiniz. Sürprizi bozmak istemiyorum. Oynanış konusunda verebileceğim diğer bir ipucu da Tenchu olacaktır. Tenchu oynayanlar, bu oyuna hiçbir yabancılık çekmeyecekler. Dinamikler ve mantık hemen hemen aynı, ayrıca diğer verilebilecek örnekler arasında Metal Gear Solid, Mark of the Ninja ve Dishonored yer alıyor. Mark of the Ninja’nın sulu boya efektlerini, Dishonored’ın ve Tenchu’nun gizlilik elementlerinden esinlenen yapımcılar; karşımıza Aragami isimli yapımı koymuşlar. Bu durum bir yandan iyi bir yandan kötü ve işte tam bu noktada oyunun en büyük eksisi karşımıza çıkıyor. Oyunda “esinlenme” olayı, fazla abartılmış. Son zamanlarda birçok oyunda, bir şeylerden esinlenme görüyoruz. Bu konu abartıldığında “e bunun aynısı olmuş” lafı ağızdan çıktığı an, işin rengi değişiyor. Aragami, bu yönde esinlendiği markaları fazla dikkate aldığı için bir süreden sonra oynanışta kendini tekrar etmeye başlıyor. Tabii hikaye gidişatı, bazı şeyleri unutturmaya yetiyor.

Gölgelerin İçinden Çıkan Oyun: Aragami

Oyunda birini öldürmek veya tamamen gizli bir şekilde ilerlemek, bize ödül kazandırmıyor veya ceza yaptırımı da söz konusu değil. Bu yüzden dilerseniz herkesi öldürürsünüz, dilerseniz kimseye görünmeden bölüm sonuna ulaşırsınız. Oyun, 8 – 14 saat arasında süreye sahip ve bölüm bölüm ilerliyor. Olur da öldünüz diyelim ki tek hamlede ölen bir bedene sahipsiniz, bence yakın dövüşe hiç girmeyin; bölüme baştan başlıyorsunuz. Bu da kayıt noktasında, bazılarınızın canını yakacaktır. Bölüm çok uzunsa, en azından yarısından bölüme devam etme şansımız da var.

fragtist-aragami

Aragami olarak güçlerimiz daha çok gölgelere odaklanıyor. Gölgede kaldıkça pelerinimiz ve kostümümüzdeki belli noktalar beyaz şeritlerle süsleniyor. Işıkta isek veya gölge gücümüz yetersizse, kostümümüzdeki şeritler kırmızı renge bürünüyor ve bu noktada, gölgelere saklanarak gücümüzü toplamamız gerekiyor. Sadece gölgeler arasında teleport olmuyor, aynı zamanda onlara şekil de verebiliyoruz. Oyunun ilerleyen bölümlerinde, karakterimizin diğer özel güçleri açığa çıkıyor.Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.