Kategoriler

Resident Evil 7 Banned Footage Vol.1 ve Banned Footage Vol.2 İncelemesi

Resident Evil 7’ye eklenen Banned Footage Vol. 1 ve Banned Footage Vol. 2 sayesinde korku dolu dakikalar devam ediyor. Detaylar incelememizde

Resident Evil 7 (RE7), son zamanların en sağlam korku oyunlarından biri olmayı başardı ancak bitirenler için arkasında birçok soru işaretini de geri bıraktı. Henüz oynamayanlar için spoiler vermekten kaçınacağım. Oyun sonunda görülen sürpriz karakterimizin nasıl mekana geldiği veya bölüm sonundaki devasa boss’un gizemi, kontrol ettiğimiz karakter olan Ethan’ın oyunda bulduğu çeşitli haberler, notlar derken bazılarımız korku dolu dakikalar yüzünden, resmin arkasındaki detayları kaçırdı (mesela ben). Açıkçası bir kere daha oynayıp, her gazeteyi, her notu didik didik inceledim üzerine de birkaç DLC eklenince Resident Evil 7, tadından yenmez oldu. 

Oyunun yayımlanan son DLC paketleri; Banned Footage Vol.1 ve Banned Footage Vol.2. Bu paketlerin kendi içerisinde bölümleri mevcut. Vol. 1 içerisinde Nightmare, Ethan Must Die ve Bedroom bölümleri yer alıyor. Vol. 2 içerisinde ise Jack’s 55th Birthday, Daughters ve 21 bölümleri var.  Banned Footage Vol.1 yaklaşık 30 TL, Vol.2 ise 45 TL civarında. RE7’nin direkt season pass’ini alırsanız 70 TL gibi bir fiyatı gözden çıkartmanız gerekiyor. Benim tavsiyem, direkt season pass satın almanız ve gelecekteki paketleri de oynayabilme şansına erişmenizdir.

Resident Evil 7 Oynayabilmek #1 // Misafir Çocuğu

Banned Footage Vol. 1 incelemesi

Nightmare: RE7’deki yaratıkları hatırlıyor musunuz? Zombimsi falan böyle sümük sümük, üzerinize atlayanı var, yerden pıtı pıtı hızla yürüyeni var. İşte bu arkadaşlardan kaçmak ve hayatta kalmak, bu bölümün asıl olayı. Mutantlaşmış bu arkadaşlar, sabaha kadar bizi kovalıyorlar. Biz de elimizde ne varsa veya bulursak artık, onlarla önümüze geleni çatır çatır öldürüyoruz. Kısacası ne kadar çok hayatta kalırsak, bu bölümde o kadar başarılı oluyoruz. Biraz RE7’nin havasına aykırı ancak sırf eğlencesine zombi beyni patlatmak isteyenler için mükemmel.

Ethan Must Die: RE7’de zorluk isteyenlere özel olarak tasarlanmış bu bölüm, oyunun hikayesine değinirken, araya bol bol savaş dinamikleri ve biraz da Baker ailesinin evini iliştirerek, boss savaşlarına odaklanıyor. Ana oyundan farklı olarak birçok kaynak yani mermi, silah vb ihtiyaçlarımız tamamen rastgele yerlerde ortaya çıkıyor. Yani ana oyunda yerini ezberlediğiniz o serum var ya, aslında orada değil. Yani çakallık yapabilmek yok. Nightmare’den çok daha eğlenceli ve ilgi çekici olan Ethan Must Die, Madhouse zorluluğuna alışık olanlara tatlı niyetinde.

Bedroom: Doğru okudunuz, yatak odası. Clancy’yi hatırlayan var mı? Hani Lucas’ın kurbanı, kameraman arkadaş. Hatta RE7’nin demosunda da kendisini yönetmiştik, en azından denemiştik diyelim. Bu bölümde kendisini yatağa bağlı bir şekilde bulan Clancy, çok talihsiz olaylarla karşılaşıyor. Marguerite yanı başımızda ve “leziz” ev yemeklerinden biraz bize getirmek için odadan ayrılıyor. Biz de bu fırsattan yararlanıp, yataktan kurtulmaya çalışıyoruz. Ancak bazı hareketlerimiz Marguerite’in hemen geri dönmesine neden oluyor. Bu nedenden kurtulmaya çalışırken, dikkatli olmamız gerekiyor.

Açıkçası karanlık bir fantazinin ortasında uyanmak, bu bölümde oldukça ilgi çekici. Resident Evil oyunlarından farklı olarak, hayatta kalmaya çalışırken, bir yandan da maksimum oranla dikkatli olmamız gerekiyor. Marguerite’ın varlığı zaten tek başına insanı geriyor, onun yanında kurtulmaya çalışırken ortada hiçbir şekilde kanıt bırakmamız gerekiyor. Marguerite de eğer dikkatini çekecek bir harekette bulunursak, burnumuzun dibinden ayrılmayıp, sürekli ortalığı arıyor. 

Bu bölümün yarattığı gerilim son derece başarılı ancak fazla kısa. Tek oynanışa hakim olması ve tahmin edilebilir bazı olaylar olunca, insanın hevesi kaçabiliyor. Tabii bütün bunların yanında Baker ailesinin gizemine doğru bir kapı daha aralayabiliyoruz.

Banned Footage Vol. 2 incelemesi

Jack’s 55th Birthday: Bu bölümü ilk açtığımda aklımda tek fikir vardı ve muhtemelen komik detaylar öne çıkacak diye düşünmüştüm. Hani çizgi dizi karakterleri falan. Zira bölümün müziği ve Jack’in konuşmaları, komedi unsurunun elbet oralarda bir yerde olacağını kanıtlar nitelikteydi. Odaya girdiğimizde bizi bekleyen Jack, doğum günü çocuğu olmanın tadını çıkartırken, biz de süslenmiş odayı inceleyebiliyoruz.

Bu bölümde Jack’e hediye değil, yemek veriyoruz. Yani onu tok tutarsak her şey güzel, güllük gülistanlık devam ediyor. Mia olarak, Baker ailesinin evinde hızla dolanıp, bize verilen sürede yemek bulup, Jack’i mutlu etmeye çalışıyoruz. Tabii yemek ararken RE7’nin mutant zombileri de başında şapkalarıyla belirip, işimizi zorlaştırmaktan geri kalmıyorlar. Bu sırada sınırlı sayıdaki mermilerimizle, hayatta kalmaya çalışıyoruz. Ayrıca bu bölümü ne kadar çok oynarsak, o kadar fazla silah çeşidine ulaşıyoruz.

Jack’in 55. doğum günü biraz tuhaf geçiyor tabii ki. Jack, sürekli yemek istiyor, emirler yağdırıyor ve biz de yemek ararken, kafalarında komik şapkalarıyla mutant zombiler bizi kovalıyor, bir yandan da sınırlı sayıdaki mermilerimizi harcayıp harcamama arasında gidip geliyoruz; kısacası tam bir kaos. 

Daughters: İpin koptuğu noktadayız. Banned Footage 2’nin en sağlam bölümü olan Daughters, aslında mini bir hikaye. Bu bölüm RE7’deki olayların hemen öncesini anlatıyor. Bu nedenden, eğer RE7’yi oynamadıysanız, bu bölümü sakın oynamayın, ağzınızın ortasına daha ilk saniyeden spoiler yersiniz.

ANA HİKAYEYİ OYNAMAYANLARA SPOILER! – Bu bölümün ana konusu, Baker ailesinin nasıl psikopatlaştığı. Bizim bildiğimiz o manyak ailenin, sıradan ve güzel bir hayatı varken, “nasıl oldu da birer canavara dönüştüler”in cevabını sonunda alıyoruz. Aslında bu cevabı RE7’yi bitirirken almıştık ancak olaylar nasıl gelişti bilmiyorduk. 

Henüz virüsten nasibini alamamış olan Zoe’yi kontrol ediyoruz ve amacımız da “yeni” güçlerine kavuşmuş olan ailemizden kurtulmak. Bu bölümde resmen paranoyanın hakim olduğu detaylar öne çıkıyor. Saklanma konusunda kendinize güveniyorsanız, o zaman doğru bölümdesiniz demektir. Daughters’ta birkaç son var ve belli eşyaları doğru sırayla saklarsak “true ending”e ulaşabiliyoruz. Ancak her eşyayı yerinden oynatamıyoruz yani ana hikayedeki kadar özgür değiliz. Yapacağımız en ufak hata, istemediğimiz sonuçlara neden olabiliyor.

RE7’ye geri dönüşe çok güzel bahane olan Daughters, Baker ailesinin içlerindeki yaratık uyanırken, kendi kızlarına bile nasıl zalim davrandıklarını gösteriyor ve bu da oyuncunun dramayı hissetmesini sağlıyor. Bu bölümü oynarken, açıkçası ana hikayedeki seçimlerimi de düşünmedim değil ancak Zoe’nin kaderi hala çok değişken. Zoe hakkında bir şeyler öğrenirken Eveline’in de arka tarafta dönen karanlık sırlarını öğrenebiliyoruz. Ana oyundaki eksik parçaların, bu bölümde tamamlanması güzel olmuş. – SPOİLER BİTTİ

21: Sadist oyunlar arasında yerini alan Marguerite’in Yatak Odası ve Jack’in 55. Doğum Gününden sonra sıra geldi, Lucas’a. Kendisinin başına hala ne geldi bilmiyoruz ve RE7’nin ana hikayesinden de bu konuda tam olarak bilgi alamadık. Muhtemelen gelecekte birkaç DLC ile bu konuya açıklık gelecektir.

21, Blackjack oyununa hakim olanlara özel. Blackjack, bir çeşit kart oyunu. Zavallı Clancy’nin (kameraman), yine kendisini sadistik bir oyunun ortasında buluyor. Clancy’nin bu seferki rakibi ise Hoffman. Rus ruletini bilmeyen var mı? Hani tek tabanca, tek mermi. Kime denk gelirse, bum, beyin parçaları duvarda falan.

Bu bölümde blackjack ve rus ruleti karışımı bir oyunla baş başayız. Sihirli rakam ise 21 ve sürprizi bozmak istemediğim için bu oyun hakkında detay vermeyi düşünmüyorum (kötü kadın gülüşü). Lucas’ın ana oyundaki psikopat oyunlarının yanında 21, biraz daha profesyonel kalmış. Tuzaklar falan derken, bu sefer kendimizi farklı bir rakiple karşı karşıya buluyoruz. Kendi hayatımız da ipin ucunda ancak bir yandan masum başka bir can daha ortada. 

Asıl soru, bütün bu bölümler düşünüldüğünde fiyatının hakkını alabiliyor muyuz? Kısmen evet. Açıkçası hikayeyi aman aman çok etkilemeyecek, sadistik oyunlarla süslenmiş iki paket, RE7’yi sevdiyseniz sizi yeterince mutlu edecektir. Asıl olaylar Daughters bölümünde öne çıktığı için belki de geyik amaçlı yapılan bölümlerden çok hoşlanmayabilirsiniz ancak sınırlı kaynakla, hayatta kalma konusunu seviyorsanız, Lucas’ın psikopat başka bir oyununu daha görmek istiyorsanız season pass alarak arşivinizi genişletebilirsiniz.

Resident Evil 7 İncelemesi