Kategoriler

Total War: Warhammer İncelemesi

Total War: Warhammer, adına yakışır bir oyun mu yoksa yeni bir rezalet mi? Tüm ayrıntılar incelemesinde.

Warhammer…….neresinden anlatmaya başlayacağımı bilemeyeceğim kadar çok heyecanlandığım, bitmek bilmeyen savaşların evreni. Total War: Warhammer, Warhammer ve Total War’ın evliliği, herhangi bir spor dalındaki rüya takımının maçını seyretmeye benziyor. Ortadünya’nın yanında anaokulu gibi kaldığı, son derece acımasız bir evren ve devasa savaşları en iyi şekilde sanal ortama yansıtan strateji oyunu Total War.

Tam bir “ya çok seveceksin yada nefret edeceksin” durumu. İşte böyle bir oyunu yapan Creative Assembly KOCAMAN bir sürprizi de oyunun içine koydu. OYUN TÜRKÇE! Seslendirmeler değil ama tüm arayüz ve hikaye Türkçe. Üstelik uyarlama son derece iyi bir şekilde yapılmış. Çok açık söyleyeyim. Başta Ork’larınhikayesi olmak üzere tüm yazılarda hata bulmak için özellikle çabaladım ama bulamadım. Uyarlama mükemmel bir şekilde oturtulmuş. 23 Studios‘u burada can-ı gönülden kutluyorum.

Dört farklı oyun

Oyunda dört farklı taraf var. Dwarf’lar, Empire, Vampir Kontları ve Greenskins. Bu klasik giriş sizi korkutmasın. Çünkü bu dört taraf birbirinin aynısı olan fakat farklı skinler giydirilmiş ordulara sahip değil. Tam tersine hepsinin birimleri, kahramanlar ve oyun tarzları birbirinden çok farklı. O yüzden aslında tek oyun içerisinde dört farklı oyun sıkıştırılmış diyebiliriz. Eminim ki Creative Assembly, bu oyundaki birim dengelerini ayarlayıncaya kadar ÇOK uğraşmıştır. Çünkü bir birimi biraz fazla güçlü yaparsanız tüm oyundaki dengeler olduğu gibi değişebilir. Savaş alanları bir yana strateji haritasında bile oyun tarzınız tamamen farklılaşabilir.

Zavallı Empire tam ortada sıkışmış durumda.

Zavallı Empire tam ortada sıkışmış durumda.

Warhammer Evreni’ne şöyle kısacık bir giriş yapıp kaldığım yerden devam edeyim. Warhammer, Rönesans Avrupası üzerine korku romanlarının boğucu karanlığının düşürüldüğü, Ortadünya’nın kurgusunun altına serildiği, son derece tehlikeli, bol kanlı ve devasa büyülerin kol gezdiği savaş alanlarıyla ünlü, karamsar bir evrendir. Bu tarifi çok sevmediyseniz en sığ haliyle çok karanlık bir fantastik evren de diyebilirsiniz. Açıkçası bir kadın olsam bu dünyaya bir çocuk getirmek istemezdim. Daha çok detaylı bilgi almak isterseniz sizi Gamesworkshop’a alıp damardan zehiri verdikten sonra devam edelim.

1 2 3 4