Black Friday, E-Ticaret Trafiğini 10 Kat Artırdı! Black Friday, E-Ticaret Trafiğini 10 Kat Artırdı!
Black Friday çılgınlığı sona erdi. Kampanya dönemi hem markaların hem de tüketicilerin yüzünü güldürdü. Ayrıntılar haberimizde. Black Friday, E-Ticaret Trafiğini 10 Kat Artırdı!

Black Friday çılgınlığı sona erdi. Kampanya dönemi hem markaların hem de tüketicilerin yüzünü güldürdü. Türk teknoloji şirketi Medianova’nın data takibine göre, e-ticaret sitelerinin alışveriş trafiği, kampanya döneminde geçen aya oranla 10 kat arttı. 10 dakikalık sürede oluşan 20 milyonluk trafik dikkat çekti.

Dünya genelinde Kasım ayı büyük bir alışveriş çılgınlığıyla geçti. Farklı günlerde yapılan indirim ve kampanyalar, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli fırsatlar yakalamalarına yardımcı oldu. Türkiye de “Muhteşem Cuma”, “Efsane Cuma”, “Beklenen Cuma” gibi farklı isimlerle adlandırılan Black Friday’den payına düşeni fazlasıyla aldı.

Medianova, Türkiye’nin Black Friday karnesini açıkladı. Sonuçlar dikkat çekici. E-ticaret sitelerinin alışveriş trafiği kampanya döneminde geçen aya oranla 10 kat arttı. 10 dakikada 20 milyonluk trafik oluştu. En çok trafik Türkiye’de gözlemlenirken, Almanya’dan da ciddi bir girişim olduğu görüldü.

Sosyal medya etkisi

Black Friday kampanyalarında en çok trafik mobil cihazlar üzerinden gerçekleşti. Öyle ki yüzde 70 mobil cihaz üzerinden gelen trafiğin geri kalan kısmı bilgisayarlar üzerinden gerçekleşti. Markaların yaptığı pazarlama çalışmaları da tüketicilerin tercihlerinde etkileyici oldu. Dizi yönlendirmeleri, push notification gibi anlık yönlendirmeler ve sosyal medya markaların tüketiciye ulaşmak için kullandığı mecralar oldu.

Mutfak ürünleri ilgi gördü

Black Friday’e kadınlar erkeklerden daha fazla ilgi gösterdi. Veriler erkeklerin kadınların 10’da 1’i kadar trafik yarattığını söylüyor. En çok tercih edilen ürünler arasında da ev eşyası, özellikle mutfak ürünleri dikkat çekti. Onu sırasıyla; elektronik eşya kategorisinde cep telefonu, giyim kategorisinde de kış sezonu ürünleri ve ayakkabı takip etti.

STEAM SONBAHAR İNDİRİMLERİ | 42 OYUNLUK DEV LİSTE