Nintendo’nun Efsanesi Game Boy 30 Yaşında! Nintendo’nun Efsanesi Game Boy 30 Yaşında!
Neredeyse hepimizin bildiği, belki de bir dönem oyunlarını oynadığı Game Boy, 30 yaşında! Ayrıntılar haberimizde. Nintendo’nun Efsanesi Game Boy 30 Yaşında!

Neredeyse hepimizin bildiği, belki de bir dönem oyunlarını oynadığı Game Boy, 30 yaşında!

İlk olarak 21 Nisan 1989’da Japonya’da piyasaya sürülen Game Boy, Nintendo’nun taşınabilir (portable) konsollarının temellerini atan çok önemli bir dönüm noktası olmuştu. Günümüzde Nintendo Switch’e kadar gelen Nintendo efsanesinde çok önemli bir yere sahip olan konsol, 30 yaşını doldurdu.

Zamanında çok cüretkâr bir girişim olduğunu söyleyebileceğimiz el konsolu, dönemindeki rakiplerine göre çok daha düşük donanım gücüyle piyasaya sürülmüştü. Ancak donanım eksikliğini oynanışla kapatan konsol, dünya oyun tarihinin en başarılı serilerinden ikisi olan Tetris’in ve Pokemon’un da temellerini atmıştı.

Özellikle Tetris, Game Boy olmadan düşünülemez bile. Pokemon ise Red & Blue oyunuyla hayranlarına çok oyunculu bir deneyim sunuyordu. Zamanı için devrimsel diyebileceğimiz bir özelliği olan bu minik konsol, bir bağlantı kablosuyla diğer Game Boy’lara bağlanıp çok oyunculu oyunlar oynanmasına imkan tanıyordu.

Oyun dünyasını yeniden şekillendiren Game Boy’un 30. yılı kutlu olsun!

PS Vita Üretimi Japonya’da Resmen Sonlandı