PlayStation 4 – Sıkça Sorulan Sorular PlayStation 4 – Sıkça Sorulan Sorular
DUALSHOCK 4 DUALSHOCK 4 kablosuz kolun batarya ömrü ne kadar? DUALSHOCK 4 kolun batarya ömrü DUALSHOCK 3’ünkine yakın. DUALSHOCK 4 kolu şarj etmesi ne... PlayStation 4 – Sıkça Sorulan Sorular

DUALSHOCK 4

DUALSHOCK 4 kablosuz kolun batarya ömrü ne kadar?
DUALSHOCK 4 kolun batarya ömrü DUALSHOCK 3’ünkine yakın.

DUALSHOCK 4 kolu şarj etmesi ne kadar sürer?
İster PS4 sistemine ister şarj istasyonuna bağlayın, tamamen şarj olması yaklaşık 2 saat sürecek.

Oyuncular DUALSHOCK 4 kolu nasıl şarj edecek? PS4 sistemi bir şarj kablosu da içeriyor mu?
Kullanıcılar DUALSHOCK 4 kolunu PS4 sistemiyle gelen mikro USB şarj kablosunu aktif ya da bekleme modundaki PS4 sistemine takarak şarj edebilirler. Ayrıca şarj istasyonları ile de rahatça şarj edebilirler.

DUALSHOCK 4’ü ben oyun oynamıyorken PS4 sistemiyle şarj etmek mümkün mü?
Evet, bekleme modundayken DUALSHOCK4’ü şarj edebilirsiniz. Ancak Avrupa’daki PS4 kullanıcıları bunu yapabilmek için PS4 sistemlerinin ayarlarını değiştirmeleri gerekecek. Avrupa’da, kullanıcılar ayarlara gidip, sonra Güç Tasarruf Ayarları’na girip oradan da USB girişlerine güç desteğini aktif etmeleri gerekecek.

PS4 sistemime aynı anda kaç tane DUALSHOCK 4 bağlayabilirim?
PS4 sistemine aynı anda en fazla dört tane DualShock 4 bağlayabilirsiniz.

DUALSHOCK 4’ü PS4 sistemimle nasıl senkronize ederim?
DUALSHOCK 4 kolunu eşleştirmek için öndeki USB girişlerinden biriyle PS4 sisteminize bağlamanız gerekir, tıpkı PS3 sistemindeki gibi.

PS4 sisteminin arkasındaki yardımcı giriş PlayStation Camera dışında herhangi bir şey için kullanılabilir mi?
Hayır, bu giriş sadece PlayStation Camera için bulunmaktadır.

DUALSHOCK4 kolunun entegre edilmiş dokunmatik yüzeyi nasıl çalışıyor?
DUALSHOCK 4 kolunun dokunmatik yüzeyi sürükle ve bırak, çoklu dokunuş ve çimdikleme hareketlerini destekliyor. Dokunmatik yüzey aynı zamanda tıklanabilir. Oyun geliştiricileri bu özelliklerin nasıl kullanılacağını oyunlarına uygun bir şekilde düzenleyebilir. Örneğin Killzone: Shadow Fall’da dokunmatik yüzey, tek kişilik modda oyuncunun OWL robotuna emirler ataması için kullanmaktadır.

Kullanıcılar DUALSHOCK 4 kolunun içindeki ışık çubuğuyla ne yapabilir?
Bu özelliği kullanmayı seçen oyun geliştiricileri için bu ışık çubuğu çok değişik bir sistem. Killzone: Shadow Fall gibi oyunlarda, ışık çubuğu oyuncuya durum bilgileri yollayabilir, tıpkı canın azaldığında ışığın renginin değişmesi gibi. Başka oyunlarda, ışık çubuğunun rengi oyundaki anlatışı ve daha birçok şeyi temsil edebilir. Ayrıca, PlayStation Camera’yla bağlanarak kullanıldığında oyun DUALSHOCK 4’ün pozisyonunu algılayıp, takip edebiliyor. DUALSHOCK 4 kolunun ışık barının olasılıkları oyun geliştiricilerinin hayal gücü ile sınırlandırılmıştır.

Oyuncular ışık barını açıp kapayabilir mi?
Hayır. Işık barı ayrıca DUALSHOCK 4 açık mı kapalı mı anlayabilmek için bir gösterge görevi görmektedir. Çeşitli oyunlarda, ışığın rengi ve parlaklığı oyun geliştiricileri tarafından ayarlanabilir ama tamamen kapatılamaz.

PS4 sistemi bir kulaklık sistemi ile birlikte mi geliyor?
Evet, PS4 sistemi çevrimiçi oyunlar ya da sesli emir verebilme özelliklerini kullanabilmek ve sesli mesajlaşma için mono kulaklık sistemi ile birlikte geliyor. Ayrıca 170 TL’ye satılan PlayStation Camera da sesli mesajlaşma ve sesli emir sistemini destekliyor. PlayStation Camera fiyatında değişiklik olabilir.

DUALSHOCK 4 kolunun 3.5mm jak girişi başka kulaklık setlerini ya da kulaklıkları destekliyor mu?
PS Vita sisteminin kulaklık sistemi tamamen destekleniyor. Bazı üçüncü parti setler de basit sesleri ve sohbet fonksiyonlarını da destekliyor olabilir ancak Sony Computer Entertainment bunun garantisini vermemektedir.

Oyundan gelen bütün sesleri DUALSHOCK 4 kolunun 3.5mm kulaklık seti jakına yönlendirmek mümkün mü?
Evet, ister bütün sesleri, isterseniz sadece sohbet seslerini aktarabilirsiniz.

PS3 ve PS4 kullanıcıları sesli mesajlaşma ya da video konferansı yapabilirler mi?
PS3 ve PS4 kullanıcıları yazılı mesajlar aracılığıyla iletişime geçebilirler ama sesli ya da videolu konuşma yapamazlar.

Farklı oyunlar arası parti sohbeti için PS4 sistemi en fazla kaç oyuncuyu destekliyor?
PS Vita Sisteminde olduğu gibi PS4 sistemi 8 oyuncuya kadar destekleyecek. Parti sohbeti özelliği PS4 ve PS Vita platformları arasında da çalışacak.

PS4 kullanıcıları birbirlerine sesli mesaj yollayabilir mi?
Evet, PS4 kullanıcıları 15 saniyeye kadar sesli mesaj kaydedip arkadaşlarına yollayabilirler.

DUALSHOCK 4’ün entegre edilmiş hoparlörünün oyunlarda ne gibi bir etkisi olacak?
Bu sistem, yaratıcı oyun geliştiricileri için oyuncuları oyunun atmosferine katmak için kullanabileceği bir yardımcı araç. Örneğin Killzone: Shadow Fall’da sesli günlükler bu hoparlörden dinlenecek. Tahmin ediyoruz ki oyun geliştiricileri bu özellik için daha yaratıcı yollar bulacaktır.

DUALSHOCK 4 kolunun dâhili hareket sensörü DUALSHOCK 3’ten daha gelişmiş mi?
Evet, DUALSHOCK 4 kolunun geliştirilmiş SIXAXIS hareket sensörü fark edilebilir bir derecede oyuncunun hareketlerine DUALSHOCK 3’ten daha hassastır. Örneğin, Flower’ın PS4 sürümünde daha hassas hareket kontrolleri sunmakta, bu da oyuncuların çiçek yapraklarını daha kolay yönlendirmesini sağlıyor. DUALSHOCK 4 kolunun SIXAXIS hareket sensörü, klavyede de yeterince hassas. PS4 oyuncuları isterlerse bu sensör ile metin girişi yapabilirler.

DUALSHOCK 4 kolunda “geliştirilmiş titreşim” olduğunu duydum. Bu ne anlama geliyor? Ne yararı var?
DUALSHOCK 4 kolunun çoklu titreşim motorları PS4 oyunlarında daha iyi bir oyun tecrübesi sağlıyor.

DUALSHOCK 4 kolunda daha az gecikme olduğunu duydum. Bu ne anlama geliyor?
Bütün kablosuz cihazlar bir çeşit gecikme yaşar, minik bir rötar. Örnek olarak, bir tuşa bastıktan sonra ekranda biraz geç gerçekleşmesi gibi. Yeni teknoloji ve donanım optimizasyonları sayesinde DUALSHOCK 4 kolunun kablosuz bağlantısı, PS3 sisteminin DUALSHOCK 3 koluna göre daha az bekleme sunuyor.

DUALSHOCK 4 kolunu bir PC’ye bağlayabiliyor muyum?
Evet, USB aracılığı ile bağlayabilirsiniz. Bu da size bazı basit fonksiyonları yapabilmenizi sağlar. Eğer PC oyunlarında DUALSHOCK 4 kolunu tüm özellikleriyle kullanabilmeyi kast ediyorsanız, bu konuda henüz paylaşabilecek detaylar bulunmamakta.

DUALSHOCK 4 kollarının hangi renklerde olacak?
Mağma Kırmızısı ve Dalga Mavisi şu anda satılan renkler arasında.