PlayStation 4 – Sıkça Sorulan Sorular PlayStation 4 – Sıkça Sorulan Sorular
PS Vita Uzaktan Oynama (Remote Play) Remote Play nedir? Remote Play, PS4’te oynadığınız oyunları WiFi aracılığıyla PS Vita sisteminde yayınlayabilmenizi sağlıyor, dolayısıyla televizyonu başka... PlayStation 4 – Sıkça Sorulan Sorular

PS Vita Uzaktan Oynama (Remote Play)

Remote Play nedir?
Remote Play, PS4’te oynadığınız oyunları WiFi aracılığıyla PS Vita sisteminde yayınlayabilmenizi sağlıyor, dolayısıyla televizyonu başka amaçlar için kullanabiliyorsunuz. Sony Computer Entertainment çoğu PS4 oynunun Remote Play’i destekleyeceğini tahmin ediyor. Tabi, oyun PlayStation Camera gibi ekstra bir çevre birimi gerektirmiyorsa.

Remote Play en iyi nasıl çalışır?
Remote Play PS4 sistemi ve PS Vita sistemi aynı WiFi bağlantısında olduğu zaman en verimli performansını sergiler. Aynı zamanda PS4 sisteminin Eternet kablosuyla yerel ağ bağlantısına bağlı olmasını, oyunu düzgün oynayabilmek için kaliteli bir modem kullanılmasını ve bağlantıda kopukluk olmasın diye PS Vita sisteminin WiFi erişim noktasına yakın olmasını önerilmekte.

Remote Play, kullanıcının ev bağlantısı dışında da çalışıyor mu?
Remote Play’in PS4’ün bağlandığı WiFi bağlantısıyla aynı bağlantıda kullanmasını şiddetle öneriyoruz. Çalışabilmesi için, sağlam ve stabil bir WiFi ve geniş bant İnternet bağlantısı gerekmektedir. Ayrıca, PS4’ün bağlandığı yerel ağ bağlantısının, PS Vita sisteminin PS4’e bağlanabilmesi için ayarlanması gerekiyor.

PS4 ve PS Vita sistemleri arasındaki Remote Play özelliği, hangi yönleriyle şu anki PS3 ve PS Vita arasındaki sistemden daha iyi?
PS4 ve PS Vita sistemleri arasındaki Remote Play, Gaikai’nin tescilli oyun yayınlama teknolojisini kullanıyor. PS4 bu teknolojiyi sistem düzeyinde kullanıyor ve dolayısıyla oyun yapımcılarının yükünü azaltıyor. Remote Play ile yapılan bütün aktiviteler PS4 sisteminde de oluyor. Örnek; ek paket satın alma, ödüller kazanma ya da oyunu kaydetme gibi.

Remote Play’den yararlanabilmek için PS4 sisteminin açık olması gerekiyor mu?
Evet. Ama eğer bu ayarı aktive ettiyseniz, PS Vita sistemi bekleme modundaki PS4 sistemini uzaktan açabiliyor.

3G aracılığıyla Remote Play’i kullanabilir miyim?
Hayır, kullanamazsınız.

Cross Play PS4 ve PS Vita sistemleri arasında nasıl işleyecek?
PS3 sisteminde olduğu gibi, desteklenen oyunlar PS4 ve PS Vita kullanıcılarına, çevrimiçi çoklu oyunculuk aracılığıyla, beraber oynama şansı sunacak. (Çevrimiçi çoklu oyun için PlayStation Plus üyeliği gereklidir.)

PS Vita ve PS4 kullanıcılarının sistemler arası kullanabildiği özel fonksiyonlar var mı?
Oyuncular, parti uygulamasını kullanarak PS4 ve PS Vita sistemleri arasında, oyun oynarken dahi yazışabiliyorlar veya konuşabiliyorlar. Aynı zamanda, kullanıcılar birbirilerinin ödüllerine bakıp kıyaslama yapabiliyorlar. Ayrıca, PS Vita ve PS4 sistemleri arasında yazılı mesaj da yollayabiliyor/alabiliyorsunuz.

PS Vita’da bulunmayan L2/R2 ile Options ve Share tuşlarını nasıl kullanacağım?
PS Vita’nın arka dokunmatik yüzeyinin sağ tarafı R2, sol tarafı ise L2 olarak çalışmaktadır. Start tuşu Options, Select tuşu ise Share tuşu yerine geçmektedir.