Sony Neden Bu Kadar Çok PlayStation 4 Satıyor? Sony Neden Bu Kadar Çok PlayStation 4 Satıyor?
Sony yeni nesil konsollarda büyük başarı yakaladı ama kendileri bile neden bu kadar çok PlayStation 4 sattıklarını bilemiyor. Sony bu ayın başında bir raporla... Sony Neden Bu Kadar Çok PlayStation 4 Satıyor?

Sony yeni nesil konsollarda büyük başarı yakaladı ama kendileri bile neden bu kadar çok PlayStation 4 sattıklarını bilemiyor.

Sony bu ayın başında bir raporla toplamda 10 milyon adetten fazla PlayStation 4 konsol sattıklarını bildirmişti. Hatta Haziran başında bir haberde, Sony’nin konsol satışlarında 8 yıldan beri ilk kez Nintendo’yu geçtiğini de aktarmıştık. Sony için güzel haberler bunlar ama peki bu ani çıkışın sebebi nedir?

Bu tuhaf açıklamayı yapan kişi Sony Computer Entertainment’ın uluslararası stüdyolar müdürü Shuhei Yoshida. Yoshida geçen gün Eurogamer’da yayımlanan söyleşisinde, şu anda neden bu kadar çok PlayStation 4 sattıklarına emin olamadıkların söyledi. Tabii suyu bulandırmamak açısından böyle bir açıklama garip gelebilir ama en azından dürüstler. Ama iki konu var, gerçekten de neden PlayStation 4 rakiplerinin bu kadar önüne geçti ve Sony bu durumu devam ettirmek için ne yapacak?

Analistler bu nesilde Sony’nin başarı yakalamasını birkaç sebebe bağlıyor. Bunlardan biri Sony’nin PlayStation 3’deki hatalarından ders aldığı ve hardcore oyunculara istedikleri şeyi verdiği yönünde. Sony yeni cihazlarının “herşeyi yapan mucizevi konsol” değil de, “oyun oynamak için en ideal konsol” olduğu yönünde bir strateji izledi ve müşterileri ile iletişimde başarılı oldu. Bir diğer sebep, Microsoft’un Xbox One konsolunu en başta Kinect eklentisi ile satın alma zorunluluğu koyması ve müşterilerin devamlı çalışan bu kamera aparatı ile kendilerini güvende hissetmemeleri olması deniliyor. Üçüncü sebep olarak da geçen nesil konsol savaşında önde olan Nintendo’nun, bu sefer Wii U ile hem zayıf donanımından dolayı oyuncuları kaybetmesi, hem de diğer konsollara çıkan çok sıkı oyunları kaçırması olduğu gösteriliyor.

Sony Neden Bu Kadar Çok PlayStation 4 Satıyor?

Diğer konu ise Sony’nin neler olup bittiğinden haberdar olmaması, ve bu durum yakın gelecekte Sony’nin başını ağrıtabilir. Sony şu anda çok iyi gidiyor ama, eğer her zaman olduğu gibi ana müşterileri olan hardcore oyunculara konsol satışı hızla sona ererse ne yapacaklar? Yapmak zorunda kalacakları oalsı bir erken fiyat düşüşü imajlarını nasıl etkileyecek? Konsol sahiplerine çok sağlam ve exclusive üçüncü parti oyunları sunmaya devam edebilecekler mi? Hardcore olmayan genel oyuncu kitlesine nasıl konsol satacaklar? Şu andaki hızlı başarılarının temelleri iyi kurulmadıysa, gelecek sene Sony’yi nasıl bir gelecek bekliyor? Eurogamer söyleşisine bakılırsa, Yoshida şu anda bu soruları soran kitlenin başında geliyor.

Yeni nesil konsol savaşı daha yeni başladı denilebilir. Bir oyun konsolunun uzun ömrü düşünülürse, savaş daha uzun yıllar devam edecek ama ne olursa olsun ana kural değişmeyecek. Ne kadar çok rekabet olursa, müşteri o kadar kazançlı çıkacak. Tabii bu üç büyükten birinin çökmesi de pazarı altüst edecektir. O yüzden dengeli bir video oyun sektörü ve her firma için sağlıklı ilerleyen satışlar, sektördeki herkesin ortak dileği.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.