Xbox One İçin Cloudgine Servisi Geliyor Xbox One İçin Cloudgine Servisi Geliyor
Microsoft yeni nesilde cloud servislerinin büyük rol oynayacağını söylemişti. Ama şu ana kadar ciddi bir açıklama yapılmadı. İşte şimdi Microsoft’a yakın bir kaynaktan sızan... Xbox One İçin Cloudgine Servisi Geliyor

Microsoft yeni nesilde cloud servislerinin büyük rol oynayacağını söylemişti. Ama şu ana kadar ciddi bir açıklama yapılmadı.

İşte şimdi Microsoft’a yakın bir kaynaktan sızan habere göre, Cloudgine isimli bir firma Microsoft’un bu seneki E3 konferansında yer alacak. Firmanın web sitesinde, cloud üzerinden rendering ve işlemci performansını artırıcı, oyun geliştiricilere devrimsel online oyun mekanikleri oluşturmaya fırsat veren bir teknolojiden bahsediliyor.

Xbox One İçin Cloudgine Servisi Geliyor

Cloudgine aslında pek bilinen bir firma değil ama kurucusu David Jones, aynı zamanda Crackdown oyunlarının yapımcısı olan Realtime Studios’un eski sahibi. Crackdown 3 oyununun bu seneki E3 etkinliğinde duyurulması bekleniyor. Raslantı mı?

Peki Crackdown 3 gibi açık dünya bazlı devasa multiplayer bir oyun için cloud teknolojisi ne anlama geliyor? Bu tür oyunların konsolların sınırlı bellek alanını, devasa dokularla çok meşgul ettiğini biliyoruz. Xbox One’ın özel eSRAM bellek yapısı şimdiye kadar yapımcılara sorun çıkarmış olsa da, burada devreye girecek. eSRAM bellekler inanılmaz hızlı şekilde dosya transferi yapabiliyorlar. Örnek olarak Microsoft’un geçen BUILD etkinliğinde gösterildiği gibi, 3GB boyutunda dokular 16 MB bellekte saklanabiliyor ve hızla kodlanıp yer değiştirilebiliyor.

Xbox One İçin Cloudgine Servisi Geliyor

Bazı Xbox One oyunları cloud işlemci desteğini farklı alanlarda, mesela oyunlardaki AI desteğini daha performanslı verebilmek için kullanıyorlardı. Ama Cloudgine teknolojisi ve eSRAM bellek yapısı birleşince, ister küçük ister büyük yapımcılar daha hızlı ve büyük dokuları daha rahat kullanabiliyor hale gelecekler. Bunun da yeni oyunlardaki grafik kalitesini direk olumlu etkileyeceğini belirtmemize gerek bile yok. Crackdown 3, bu teknolojiyi ilk kez göreceğimiz oyun olabilir ama 2016’yı beklememiz gerekiyor gibi görünüyor.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.