2016’da GDDR6 Teknolojisi Geliyor 2016’da GDDR6 Teknolojisi Geliyor
Dünyanın en popüler ekran kartı bellek teknolojisi GDDR6, önümüzdeki sene HBM 2 bellek teknolojisi ile karşı karşıya geliyor. Detaylar haberimizde! 2016’da GDDR6 Teknolojisi Geliyor

Bu yılın başlarında AMD ve SK Hynix ortaklığı ile daha yüksek bellek bant genişliği sunabilen HBM bellek teknolojisi duyurulmuştu. Yıl içerisinde de bu teknoloji Fiji mimarisine sahip bazı AMD Radeon ekran kartlarında kullanıldı. Önümüzdeki sene ise HBM 2 teknolojisi ile birlikte hem AMD tarafında hem de NVIDIA tarafında yeni nesil ekran kartlarını göreceğiz.

Micron ise önümüzdeki sene yeni nesil GDDR6 bellek teknolojisini pazara sunmaya hazırlanıyor. Yayımlanan bazı bilgilere göre GDDR6 teknolojisi mevcut GDDR5 teknolojisine göre iki kat daha fazla bellek bant genişliği sunuyor. Ayrıca GDDR5 belleklerde datalara 32-bit erişim sağlanırken, GDDR6 belleklerde ise 64-bit erişim sağlanabilecek.

64-bit desteği ile birlikte veri transferlerinde de 10Gbps – 12Gbps hız değerlerine kadar çıkılabilecek. Daha sonra ise bu hız değerlerinin 16Gpbs seviyesine kadar çıkması bekleniyor. Bellek bant genişliği tarafında ise GDDR5 bellekler saniyede 400GB veri transferi yapabiliyorken, GDDR6 belleklerde ise bu rakam 800GBps – 1000GBps seviyelerine kadar çıkıyor.

Genel olarak duruma baktığımızda GDDR6 teknolojisinin GDDR5 teknolojisine nazaran tasarımsal farklılıklar sunmadığını görüyoruz. GDDR5 teknolojisinin üzerine koyarak piyasaya çıkmaya hazırlanan GDDR6 bellek teknolojisi maliyet ve zaman konusunda da avantajlı görünüyor.

Önümüzdeki sene 14nm ve 16nm ekran kartları ile birlikte duyurulacak olan her iki teknolojinin de endüstriye yön vermesi bekleniyor. Ayrıca aralarında tatlı bir rekabet olacağına da kesin gözüyle bakılan HMB 2 ile GDDR6 teknolojilerinden ekran kartı üreticilerinin de sonuna kadar faydalanacağını söyleyebiliriz.

Fragtist - GDDR6 Bellek TeknolojisiÖzgür Deveci Editor

Amatör Fotoğrafçı, Bilim Kurgu Meraklısı, Sinema Tutkunu, Anime & Manga Hayranı, MOBA & MMORPG Bağımlısı, Nightcore Aşığı, Galatasaray Taraftarı ve Oyun Editörü