Kategoriler

Apple, Rekor Kırdığı 1. Çeyrek Rakamlarının Yanında Watch’un Çıkış Tarihini de Açıkladı!

Apple, 2015 yılı 1. Çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Firma, geçtiğimiz yılın Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan finansal sonuçlarında görüldüğü üzere yine rekor kırdı.

Açıklanan finansal sonuçlara göre firma, 74.6 milyar dolar gelir, 18 milyar dolar da kâr elde etti. Bununla birlikte 74.4 milyon iPhone, 21.4 milyon iPad, 5.5 milyon Mac, 4.7 milyon iTunes içeriği, 2.6 milyon aksesuar satıldı.

Bunun yanı sıra Apple’ın açıkladığı diğer veriler arasında şunlar bulunuyor: Firma, Çin’de %157 büyümüş. Gelirlerinin %69’unu iPhone satışlarından, %12’sini iPad satışlarından, %9’unu Mac satışlarından, %6’sını servislerden, %3’ünü de diğer gelirlerden elde ediyor.

İlk iPhone’un piyasaya çıkışının ardından Apple, 1 milyar iOS’li cihaz satışını geride bırakmış. Açıklanan çeyrek boyunca, saatte 34.000 iPhone satılmış ve firma, Çin, Brezilya ve Singapur’daki iPhone satışlarını ikiye katlamış. Tüm bunların yanı sıra Apple’ın 178 milyar dolar nakiti var ve Cupertinolu, şu anda Intel, Disney, Pepsico ve Amazon gibi firmaları sadece nakit parasıyla alabilecek durumda.

fragtist-ipod-touch

Tüm bunların haricinde, Watch’un Nisan’da çıkacağı da açıklandı. Apple Watch hakkında daha detaylı bilgiyi şu bağlantıyı takip ederek alabilirsiniz.

Bu açıklamaların ardından Apple hisselerinin %5 oranında değer kazandığını da belirtmekte fayda var. iPhone’ların ekranlarının büyümesiyle birlikte, satışlarında bir patlama yaşandığı da rahatlıkla görülüyor. Mac satışları stabilitesini korurken, iPad satışlarındaki düşüş gözlerden kaçmıyor. Peki ya iPod?

Apple, nedendir bilinmez, son yıllarda iPod’u yok sayıyor resmen. Yeni iPod’ların gelip gelmeyeceği bile meçhul. Bunda, cep telefonlarının artık müzikçalarların yerini almasının büyük bir etkisi olabilir. Yine de kesin bir şey söylemek için erken elbette.

Firmanın Cupertino’ya inşa ediyor olduğu yeni kampüsünün inşaat görüntülerini aşağıdan izleyebilir, kampüs hakkında ayrıntılı bilgiye şu adresten ulaşabilirsiniz.

Görüntülenmeler:
6
İlgili Kategoriler
Aksesuar · Dizüstü · Donanım · Haber · Masaüstü · Mobil · Telefon