Microsoft BUILD’dan Çıkanlar Microsoft BUILD’dan Çıkanlar
Microsoft’un Build 2015 konferansı dün başladı. Konferansın önemli gelişmelerini, bu haberimizde resimler ve videolar eşliğinde yakından görebilirsiniz. Peki konferansta dün neler açıklandı? Madde madde... Microsoft BUILD’dan Çıkanlar

Microsoft’un Build 2015 konferansı dün başladı. Konferansın önemli gelişmelerini, bu haberimizde resimler ve videolar eşliğinde yakından görebilirsiniz.

Peki konferansta dün neler açıklandı? Madde madde bakalım isterseniz:

– Yeni bir görünüme kavuşan Cortana’yı, geliştiricileri izin verdiği müddetçe farklı uygulamalarda çalışırken de göreceğiz. Sesli asistan, telefonlardan çıkacak ve tüm cihazlardaki Windows 10 deneyimimizde bizimle birlikte olacak. Cortana’yı kullanmak istemeyen kullanıcılar, asistanı kapatabilecekler.

"OLYMPUS DIGITAL CAMERA         "

Şu haberimizde de belirttiğimiz gibi yeni işletim sistemi, mobilde hem iOS hem de Android uygulamalarını çalıştırabilecek. Windows 10, bunun için bir alt sistem kullanacak. Ancak geliştiricilerin, uygulamalarını yeni işletim sistemi için port etmeleri gerekiyor. Microsoft, Visual Studio’ya getirilen yeni araçlarla birlikte bunun oldukça kolay olacağının da altını çiziyor.

– Firmanın, Windows 10 platformundan beklentileri büyük: Microsoft, maksimum 3 yıl içerisinde 1 milyar Windows 10’lu cihazın kullanımda olacağını belirtiyor.

fragtist-haber-microsoft-built-1

– Windows 10’la birlikte, alınan herhangi bir uygulamayı operatör faturamıza yansıtabileceğiz. En azından bu destek geliyor; Türkiye’deki operatörlere ne zaman gelir bilemeyeceğiz tabi.

– Office 365’e üçüncü parti servis desteği geliyor. Uber ile LinkedIn, açıklanan ilk servisler arasında. Örneğin bir toplantı için ayrılmadan önce Outlook, Uber’dan rezervasyon yaptırmanız için size bir hatırlatma gönderebiliyor.

fragtist-haber-microsoft-built-6

– Mac ve Linux için de Visual Studio Code araç seti. Windows, Mac ve Linux için intellisense, debugging ve GIT ile birlikte çalışan set, aynı zamanda bedava.

– Eski dostumuz Clippy gibi yeni Spotlight, Windows 10’da dolanırken kullanıcılara yol gösterecek.

– Continuum iyice detaylandı. Telefonumuzu, bağladığımız bir görüntüleme cihazı ve fare/klavye ikilisiyle birlikte bir bilgisayar gibi kullanabileceğiz. Ayrıntılar aşağıdaki videoda!

Project Spartan‘ın adı belli oldu. Yeni tarayıcı, Microsoft Edge olarak adlandırıldı. Moden bir tasarıma sahip olan Microsoft Edge, Chrome uzantılarını da kullanabilecek (ben Vivaldi diyorum yine de -Mert).

– Microsoft, HoloLens‘i de canlı olarak gösterdi. Videosu aşağıda!

– HoloLens’in içerisinde bir de ortalıkta dolaşan bir robotumuz var: B15 the HoloLens!

Kısacası Microsoft gümbür gümbür geliyor. Bakalım dana neler açıklanacak…

"OLYMPUS DIGITAL CAMERA         "Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.