ASUS, ProArt PA32UCX Profesyonel Monitörünü Duyurdu ASUS, ProArt PA32UCX Profesyonel Monitörünü Duyurdu
ASUS, dünyanın 1200 nit maksimum parlaklık ve mini LED arka aydınlatmaya sahip ilk 32 inç 4K HDR ekranı olan ProArt PA32UCX’i duyurdu. ASUS, ProArt PA32UCX Profesyonel Monitörünü Duyurdu

ASUS, dünyanın 1200 nit maksimum parlaklık ve mini LED arka aydınlatmaya sahip ilk 32 inç 4K HDR ekranı olan ProArt PA32UCX’i duyurdu.

Dolby Vision destekli bu ilk bilgisayar ekranları Dolby işbirliğiyle geliştirildi. İçerik üreticiler için üretilen bu ürün, iş akışlarında ekran performansına ve renk doğruluğuna ihtiyaç duyan kullanıcılara hitap ediyor.

ProArt PA32UCX; gerçek 10-bit renk ve DCI-P3, Rec. 709, Rec. 2020, sRGB ve Adobe RGB renk alanlarını destekleyen quantum-dot teknolojisi ile gerçekçi görüntüler oluşturuyor. Ürün ayrıca çift Thunderbolt 3, DisplayPort ve üç adet HDMI 2.0 girişleriyle de zengin bağlantı seçenekleri sunuyor.

ProArt PA32UCX gelişmiş kalibrasyon teknolojisinden yararlanıyor. Windows ve macOS ile uyumlu olan PA32UCX monitörlerin her biri delta-E (∆E) <1 seviyesinde renk doğruluğu için kalibre ediliyor. Böylece ürün film yapımcıları, video prodüksiyon alanında çalışan profesyoneller veya olağanüstü gerçekçi renkler arayan herkese ideal bir çözüm sunuyor.

Mini LED arka aydınlatmalı

ProArt PA32UCX 4K son derece net ve ayrıntılı görüntüler sunabiliyor. Mini LED arka aydınlatma sistemi, daha küçük boyutlu LED’ler sayesinde hassas parlaklık kontrolü sağlıyor. 1152 bölgede dinamik olarak ayarlanan yerel ışık kısma özelliği sayesinde ProArt PA32UC daha parlak beyazlar ve daha derin siyahlar oluşturarak en iyi kontrastı sunuyor ve HDR içerikleri en doğru şekliyle yansıtıyor. Yaklaşık 1200 cd/m2’ye ulaşan parlaklık seviyesiyle ProArt PA32UCX, VESA DisplayHDR 1000 sertifikasına sahip. Ayrıca Dolby Vision gibi ek HDR standartlarına da destek veriyor.

ASUS Smart HDR

ProArt PA32UCX monitörler ASUS Smart HDR teknolojisinden yararlanıyor. Bu teknoloji birden fazla HDR biçimine ve PQ eğrisine destek veriyor. Eğlence deneyimini son derece canlı görüntü kalitesiyle zenginleştiren Dolby Vision HDR; olağanüstü parlak, yüksek kontrastlı ve gerçekçi renklere ve ayrıntılara sahip görüntülerle hikayeleri birebir yaşamanızı sağlıyor. Dolby Vision, standart görüntülere kıyasla 40 kat parlak ayrıntılar ve 10 kat koyu siyahlar sunuyor.

Acer’dan Yeni Monitör: Predator Z321QU

PQ Hard Clip eğrisi, PQ Optimized ve PQ Temel gibi eğriler içeren HDR-10 desteği ile mevcut video yayın servisleri ve sayısı giderek artan HDR özellikli oyunlara uyum sağlanıyor. HLG (Hybrid Log Gamma) desteği de BBC iPlayer ve DirecTV gibi yayın ve uydu TV servislerine uyum sağlıyor.

delta-E (∆E) <1

Gerçek 10-bit renk derinliği ve 1200 nite varan parlaklık düzeyi, video düzenleme ve post prodüksiyon işlerinde kullanmak için tüm renk yelpazesini sunuyor. Sinema standardı olan DCI-P3 renk gamına destek veren quantum-dot teknolojisi ise gerçekçi renkler elde edilmesini sağlıyor. Quantum-dot teknolojisi ayrıca yüzde 99 DCI-P3, yüzde 99,5 Adobe RGB, yüzde 89 Rec. 2020, yüzde 100 sRGB ve Rec. 709 renk gamı desteğiyle video düzenleme ve post prodüksiyona uygun performans sunuyor.

ProArt PA32UCX monitörler delta-E (∆E) <1 seviyesine ulaşmak için önceden kalibre ediliyor. Her monitörde görüntülerin ekrana doğru yansıtıldığından emin olmak için gelişmiş gri ölçek teknolojisine yer veriliyor. Monitörde ayrıca, ekranın farklı bölümlerindeki parlaklık ve renk değişimlerini önleyen yüzde 95 homojenlik telafisi teknolojisi bulunuyor.

ASUS ProArt Kalibrasyon

ASUS ProArt Kalibrasyon teknolojisi, ekranınızın parlaklığını ve renk tutarlılığını yeniden ayarlamanız gerektiğinde işinizi kolaylaştırmak için renk doğruluğu ayarı ve homojenlik telafisi özelliğini sunuyor. Kullanıcılar kendilerine en uygun renk doğruluğunu elde etmek için çeşitli gelişmiş kurulumlardan birini seçebiliyor ve tüm renk parametresi profillerini monitörün entegre ölçekleyicili dahili yongasına kaydedebiliyorlar.

Tasarım

ProArt PA32UCX her yönüyle her gün kullanım için tasarlandı. 32 inç boyutundaki ekranın üç kenarı neredeyse çerçevesiz bir tasarıma sahip. Böylece birden fazla monitörün kullanıldığı sistemler için mükemmel bir seçim haline geliyor. Üründe dönme, eğilme ve yüksek ayarı yapma imkanı sunarak en ideal izleme pozisyonunu belirlemenizi sağlayan ergonomik bir ayak yer alıyor.

ProArt PA32UCX sahip olduğu HDMI 2.0, DisplayPort 1.2, Thunderbolt 3 USB-C bağlantı noktaları ve bir USB bağlantı merkeziyle içerik üreticilerin Blu-ray oynatıcı da dahil olmak üzere hemen her tür çevre birimini kolaylıkla bağlayabilmesini sağlıyor.

Oyuncu Monitörü ASUS ROG Strix XG438Q Piyasaya Çıktı!