İlk Profesyonel UHD Monitör Samsung’dan Geldi: UD970 İlk Profesyonel UHD Monitör Samsung’dan Geldi: UD970
Video, tasarım ve fotoğraf alanında çalışanlar için özel olarak geliştirilen profesyonel monitörler, Samsung’un tanıttığı 31,5”lik UD970 ile UHD (3840 x 2160) çözünürlüğe kavuştu. Adobe... İlk Profesyonel UHD Monitör Samsung’dan Geldi: UD970

Video, tasarım ve fotoğraf alanında çalışanlar için özel olarak geliştirilen profesyonel monitörler, Samsung’un tanıttığı 31,5”lik UD970 ile UHD (3840 x 2160) çözünürlüğe kavuştu.

Adobe RGB desteğine de sahip olan UD970, profesyonel tasarımıyla da göz dolduruyor. Firmaya göre ürünün renk doğruluğu, görüntü kalitesi ve berraklığı da oldukça iyi (gelse de bir görsek-Mert).

fragtist-samsung-uhd-profesyonel-1

Samsung Electronics Visual Display Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Jeong-hwan Kim,UD970 ile ilgili şu açıklamalara yer vermiş: “UD970, yüksek kalitede içerik ve tasarım sonuçlarını hedefleyen, daha fazla renk doğruluğuna gereksinim duyan yaratıcı sektör çalışanları için tasarlandı. Samsung UD970; genel görüntü performansı, üstün renk doğruluğu ve netliği ile kalite çıtasını yükseltirken; şık, modern ve ergonomik tasarımı da göz ardı etmiyor.

Üretim sürecinde titiz bir kalibrasyondan geçtiği belirtilen monitör, bu sayede pürüzsüz, hassas bir renk gradasyonu; doğru ölçüde beyaz dengesi gri ölçeklendirme sunuyor imiş. Samsung’un iddiasına göre. UD970’in bir diğer özelliği de, Adobe RGB gamutunun %99,5’ini yerine getiren tek LED monitör olması. Bu da, yazdırma esnasında renk farklarının en aza indirgenmesi anlamına geliyor.

fragtist-samsung-uhd-profesyonel-3

Farklı projeler için 8 adet hazır renk modunun yer verildiği cihaz, iki renk moduyla da dikkat çekiyor. Böylece aynı anda iki farklı renk modunun görüntülenmesini sağlayan monitör, verimliliği ve çoklu görev performansını da artırıyor. Ürün dörtlü pencere ve ikili pencere modlarını da desklerken, iki farklı bilgisayara da aynı anda bağlanabiliyor.

IGZO ekran teknolojisi kullanan Samsung UD970’in görüş açısı 178 derece ve üründe 4 adet USB 3.0, 2 adet DisplayPort 1.2, 1 adet HDMI 2.0, 1 adet de dual-link DVI bulunuyor. Fiyat ve bulunabilirlik konusunda şimdilik bir bilgi yok.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.