Kategoriler

Tek bir Windows, Tüm Cihazlara Hükmedecek!

Windows 9'un Başlat Menüsü Görüntülendi

Microsoft CEO’su Satya Nadella, firmanın dördüncü çeyrekteki finansal ayrıntılarının konuşulduğu toplantıda Windows 9 hakkında açıklamalarda bulundu.

Daha önceden de duyduğumuz şekilde Microsoft’un amacı, Windows 9’u “tüm ekran boyutlarındaki cihazlarda çalışabilen” bir işletim sistemi olarak tasarlamak. Yani dizimizin üzerindeki bilgisayarda da, cebimizdeki telefonda da, çantamızdaki tablette de aynı işletim sistemi olacak.

İlk duyulduğunda bu, kulağa çok da mantıklı gelmiyor oalbilir. Sonuçta her cihazın kendine özgü özellikleri var, kapasitesi var; yapacağı, yapamayacağı şeyler var. O nedenle cihazlarda kullanılan işletim sistemi elbette ki farklılık gösterecektir. Ancak Nadella’nın asıl söylemeye çalıştığı şey şu: Versiyonları farklı olsa da, “Windows” adını taşıyan tüm işletim sistemleri tamamen aynı çekirdek üzerine kurulacak (ki bunun Windows 8’le başlayan bir süreç olduğunu söyleyebiliriz).

Tüm Windows’ların ortak olmasının en büyük artısı, uygulamalarda karşımıza çıkacak. Geliştiricilerin Windows için geliştirdikleri her uygulama, tüm cihazlarda birden çalışabilecek. Bu, uygulama geliştiricilerinin işini kolaylaştıran bir şey; ancak kullanıcılar için de iyi haberler var: onlar da her cihaz için aynı uygulamanın farklı versiyonları peşinde koşmak zorunda kalmayacaklar (Xbox platformu da dahil bu arada). Bu durum, Microsoft’un Universal Apps’I mantığı zaten; firma daha önce bu konuyla ilgili adımını atmıştı. Ancak Windows 9’la birlikte bu, tüm Windows ekosistemine yayılacak.

Microsoft doğru yolda doğru adımlar atıyor gibi görünüyor. Bekleyip göreceğiz hep birlikte (Windows 9, gelecek yıl piyasaya çıkıyor, dipnot olarak ekleyelim onu da).

Görüntülenmeler:
9
İlgili etiketler:
· · · · · ·
İlgili Kategoriler
Dizüstü · Haber · Masaüstü · Notebook · Oyun ve Uygulama · Tablet · Telefon · XBox