Kategoriler

Yandex.Browser Alpha’yı Hemen İndirin!

Yandex‘in tarayıcısı Yandex.Browser, konsept bir tasarımla karşımıza çıktı. Sayfanın sonundaki linkten edinebileceğiniz Yandex.Browser Alpha, özellikle tasarım konusunda bir hayli farklı bir noktada duruyor.

Oldukça sadeleşen tarayıcının internet site sekmeleri alt kısma konumlandırılmış. Siteye göre renk değiştiren bu sekmeler, bunun yanı sıra aynı sitenin sekmeleri açıkken bu sekmeleri birleştiriyor da. Yani Facebook profil sayfanız ve ana sayfanız açıksa, altta sadece “Facebook” sekmesi görüyorsunuz; o sekme üzerine gelince diğer iki sekme genişliyor (grup sekme içerisinde kaç sekmenin açık olduğunu da “.” sayısından anlıyorsunuz). Böylece hem görsel açıdan, hem de kullanım açısından sekme kalabalığı bir nebze daha içinden çıkılabilir bir hâl alıyor.

Bunun yanı sıra açılış ekranı da oldukça sadeleştirilmiş: Sadece tabloda bulunan sitelerimiz ve arama/adres çubuğu mevcut burada. Arka planda da hareketli görsel kullanılmış (istenirse durdurulabiliyor) ve bu görseller gerçekten çok şık. Zaten tarayıcı, gereksiz her şeyden kurtulup çok şık bir hâl almış. Ancak biraz alışılması gerekiyor.

yandex.browser-alpha-fragtist-2

TAM SAYFA DENEYİMİ
Bunun yanı sıra tüm sitelerde olmasa da, Facebook ve Twitter gibilerinde tarayıcı penceresinden kurtuluyor. Sanki siteyi tam ekranda görüntülemiş gibi oluyorsunuz ki; bu da ilk etapta biraz garip gelse de, alışınca göze oldukça şık gelen bir şey.

Herhangi bir site açıkken, üst kısımda bulunan ismine tıkladığınızda tabloya erişiyorsunuz yeniden. Burada “Yazdır“, “Favorilere Ekle“, “Paylaş” gibi seçenekler de mevcut. Gerekli olabiliyor kimi zaman. Tabi ki fare hareketleri, eşitleme, Opera Turbo vs. özellikler de mevcut. Yandex.Browser kullananların zaten bildiği şeyler bunlar. Aynı zamanda Evernote Web Clipper, Lastpass, Lightshot ve çeşitli Yandex servis eklentileri de ön yüklü olarak geliyor. Entegre olarak gelen Opera’nın eklenti mağazasından da dilediğiniz uygulamayı indirebiliyorsunuz.

Yandex.Browser kullanıyorsanız zaten pek çok şey tanıdık gelecektir. Eğer kullanmıyorsanız, bir şans vermeniz için bundan daha güzel bir fırsat olamaz. Teknik açıdan henüz olgunlaşmamış olmasına rağmen herhangi bir sıkıntı çıkarmaması da ayrıca takdire şayan.

Buyrun, hemen şuradan indirin.

Görüntülenmeler:
7
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber · Masaüstü · Oyun ve Uygulama