Android’in Başımızın Üstünde Yeri Var! Android’in Başımızın Üstünde Yeri Var!
İlk başta sadece cep telefonlarımız vasıtasıyla bizlere merhaba diyen Android işletim sistemi, dört bir yanımızı sarmaya devam ediyor. Cebimizden sonra çantamıza, masamızın üstüne, bileğimize... Android’in Başımızın Üstünde Yeri Var!

İlk başta sadece cep telefonlarımız vasıtasıyla bizlere merhaba diyen Android işletim sistemi, dört bir yanımızı sarmaya devam ediyor. Cebimizden sonra çantamıza, masamızın üstüne, bileğimize ve arabamıza vs. gelen işletim sisteminin yeni hedefi de, VR gözlüklerimiz.

Wall Street Journal’ın haberine göre Google, tamamen bu iş üzerinde çalışmak üzere yeni bir ekip oluşturdu. Grubun başında, Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Clay Bavor ve Mühendislik Şefi Jeremy Doig bulunuyor. “10’larca mühendisin” üzerinde çalıştığı söylenen işletim sistemi, bitirildiği zaman tüm ürün geliştiricilere açık olacak. Clay Bavor, Google’ın kartondan sanal gerçeklik gözlüğü Cardboard’un arkasındaki isim. Bu ürün gösterdi ki, sanal gerçeklik gözlükleri çok ucuz materyallerle de yapılabiliyor; elbette ki burada, Cardboard gibi bir telefondan destek alan ürünlerden bahsediyoruz. Teknik tüm meseleyi, telefon hallediyor çünkü; en azından Google Cardboard’da böyle (Samsung’un Gear VR’ı var bir de).

fragtist-google-io-cardboard

Google, geçtiğimiz sene düzenlediği geliştirici konferansı I/O’da, sanal gerçeklik üzerine pek çok uygulama tanıtmıştı. Cardboard için geliştirilenlerin yanı sıra firma, eski Disney animatörü Glen Keane’in elinden çıkan bir de kısa filme yer vermişti.

Hâlâ emekleme aşamasında diyebileceğimiz sanal gerçeklik gözlükleri, şu anda birbirlerinden çok ayrı noktalarda bulunuyorlar. Oculus Rift, HTC Vive, Samsung GearVR… Bu işletim sistemi, bu gözlüklerin geleceğini nasıl etkileyecek, hep birlikte göreceğiz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.