Apple, iOS 13 İşletim Sistemini Tanıttı! Apple, iOS 13 İşletim Sistemini Tanıttı!
Apple, WWDC 2019 etkinliğinde yeni iOS 13 işletim sistemini tanıttı. Ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz. Apple, iOS 13 İşletim Sistemini Tanıttı!

Apple, WWDC 2019 etkinliğinde yeni iOS 13 işletim sistemini tanıttı.

Yeni işletim sistemi, epeydir beklenen Dark Mode ile beraber geliyor. iPhone arayüzü artık açık renkli tonun yanı sıra karanlık tonla da kullanılabilecek. Ayrıca Apple Maps de baştan aşağı yenileniyor. İlk olarak ABD için geçerli olmak üzere, Apple Maps çok daha ayrıntılı bir görünüme kavuşuyor. 2020 yılından itibaren ise seçili ülkelerde geçerli olacak bu yenilik. Apple Maps’in yeni halinde 360 derecelik sokak görünümleri, favori yerler belirleyip arkadaşlarla paylaşabilme özelliği gibi birçok kullanışlı yenilik olacak.

Apple, iOS 13’te uygulamaların çok daha hızlı açılacağını, güncelleme boyutlarının küçüleceğini ve yüz tanıma özelliğinin da daha hızlı açılacağını vaat ediyor. Öte yandan yeni işletim sisteminde gizliliğe çok daha fazla önem veriliyor. Örneğin artık arka planda açık olan bir uygulama konumunuzu takip ederse, telefonunuz bir uyarı verecek.

Yeni gizlilik politikasının en dikkat çekici yanı ise yeni Sign in with Apple özelliği. Facebook ve Google’ın benzer hizmetlerini andıran yeni servisin kendine has gizlilik özellikleri bulunacak. Sign it with Apple, yeni bir yere üye olurken mail adresinizi paylaşmak istemezseniz, sizin yerinize sahte bir mail adresi oluşturacak ve böylece mail adresinizi her yere vermemiş olacaksınız.

iOS 13 çok daha akıllı fotoğraf ve galeri özelliklerinin yanı sıra özelleştirilebilen memojiler ile yeni paylaşım ve klavye özelliklerine de sahip olacak. Yeni Neural TTS özelliğiyle Siri’nin sesinin de daha ‘insan gibi’ olduğunu ekleyelim.

iOS 13 sonbaharda iPhone 6S ve üstü telefonların ve iPad mini 4 ve üstü modellerin yanı sıra iPad Pro için ücretsiz olarak yayınlanacak.

Qualcomm ve Apple Tüm Davaların Düşürülmesi Üzerinde Anlaştı