Kategoriler

Apple Watch, Teknik Açıdan Detaylanıyor

Apple Watch tanıtıldı biliyorsunuz; ancak firma, saat hakkında herhangi bir teknik detaydan bahsetmedi. İşte bir analistin tedarik zincirinden aldığı bilgilere göre saatin içinde hangi komponentlere yer verildiği ufak ufak ortaya çıkmaya başladı (kısacası saat tanıtıldı ama söylentiler devam ediyor-Mert).

Her zamanki gibi notumuzu ekleyelim: Bu bilgiler resmi bilgiler değil; o nedenle doğruluklarından emin olamıyoruz. Sonra farklı bir şey çıkınca papaz olmayalım. Peki neler varmış saatte?

Analiste göre Watch, 4GB depolamaya ve 512MB belleğe sahip. 8GB depolamayla gelecek olan özel bir versiyonun olduğu da konuşuluyor imiş. Bu DRAM’in Samsung, Hynix ve Micron tarafından üretileceği söyleniyor. Samsung hayranlarına bir koz daha geçmiş oldu böylece (yok be şaka yapıyorum-Mert).

http://www.youtube.com/watch?v=gCluaJe3lb4

Ancak işin ilginci, saatte Broadcomm’un ürettiği BCM43342 çipinin de bulunması. Peki neresi ilginç? Çünkü bu çipte GPS özelliği mevcut; GPS de Apple’ın, “Bizim saatte yok o özellik.” diye üstüne basa basa belirttiği bir şey.

Bu konu, akıllara iki şey getiriyor: Ya saate GPS var ancak yazılımsal olarak desteklenmiyor; ya da Broadcomm, Apple’ın saatine özel GPS desteği bulunmayan bir çip geliştirdi. Bunun kokusu çıkar yakında, şimdilik bir şey demiyoruz.

İşlemci hakkında bir şey belirtilmemiş; ancak en azından 1GHz olacaktır diye tahmin ediliyor. Onun haricinde başka da diyeceğimiz yok. 2015’e gelelim, şu saatin incelemeleri vs. düşsün, ürünü bir görelim de hele.

Okudunuz mu?: Steve Jobs, Apple’dan Bir Kez Daha Kovuldu…