Kategoriler

BlackBerry: “Passport’un Kare Ekranı, İş İçin En Uygunu.”

Son yıllarda Z10 ve Z30 gibi başarılı telefonlarıyla ve Android açılımıyla adını yeniden duyurmaya başlayan BlackBerry, yeni cihazı Passport’un ekranının niçin kare olarak tasarlandığı konusuna bir açıklık getirdi.

Kanadalı firmanın, cihazlarını üretirken önceliğini iş dünyasına verdiğini biliyorsunuz. Belki eskisi kadar keskin fikirleri yok bu konuda, ancak BlackBerry dendi mi akla hâlâ iş dünyası geliyor malumunuz. O nedenle firmanın, Passport’ta niçin kare ekran kullanıldığı konusunda yaptığı açıklama bizi şaşırtmadı; sizleri de şaşırtmayacaktır. Bakalım BlackBerry, bu konuda neler demiş:

Akıllı telefonlar dikdörtgen tasarıma sıkışmış durumdalar. Firmalar, birbirlerini kopyalayıp duruyorlar ve sadece eğlence amaçlı akıllı telefonlara odaklanıyorlar. O nedenle de pek çok kişi tarafından 2013, “akıllı telefonların öldüğü yıl” olarak görülüyor.

Nasıl bir pasaport uluslararası dolaşımın, yeni fırsatların simgesiyse, tasarımını herhangi bir pasaporttan alan BlackBerry Passport da öyle: BlackBerry Passport, yeni fırsat kapılarını sizlere açacak olan biletiniz.

Passport, 5”lik dikdörtgen ekranlı bir telefonun sunduğu ekran alanını, 4.5”lik kare bir ekranla veriyor. Akademik tipolojiye bakıldığında, kitabın bir satırında bulunan karakter sayısı 66’dır. Geleneksel telefonların şu anda gösterebildiği karakter sayısı 40 iken Passport, sıra dışı kare ekranı sayesinde 66 sayısına ulaşabiliyor. Bunun yanı sıra telefonunuzu yatay ve dikey kullanma durumunu da ortadan kaldıran cihaz, dokümanlar ve e-postalar üzerinde çok daha rahat çalışılmasını sağlıyor (tabi ki bunda, geniş ve kullanımı rahat klavyenin de katkısı yadsınamaz).

Bu açıklamanın ardından BlackBerry, cihazın mimarlar, sağlık veya finans sektöründe çalışanlar ve yazarlar için pek çok kullanım kolaylığı sunduğunun da altını çizmiş.

Görüntülenmeler:
8
İlgili Kategoriler
Haber · Mobil · Telefon