Canalys Raporuna Göre Akıllı Saat Satışları “Patladı” Canalys Raporuna Göre Akıllı Saat Satışları “Patladı”
Canalys araştırma grubu, akıllı saat satışlarıyla ilgili bir rapor yayınladı. Bu rapora göre akıllı saat/fitness tracker‘lar, 2014’ün ilk yarısında geçtiğimiz yıla oranla %700‘lük bir... Canalys Raporuna Göre Akıllı Saat Satışları “Patladı”

Canalys araştırma grubu, akıllı saat satışlarıyla ilgili bir rapor yayınladı. Bu rapora göre akıllı saat/fitness tracker‘lar, 2014’ün ilk yarısında geçtiğimiz yıla oranla %700‘lük bir artış gerçekleştirerek 4,5 milyon satmış.

Satan cihazların çoğunun Samsung olduğunu belirtmekte fayda var (ki en çok da onlar üzerine gitti zaten bu işin. Meyvelerini de haklı olarak toplamışlar). Koreli haricinde Pebble ve Sony de iyi satış rakamlarıyla dikkat çekiyor. Fitbit ve Jawbone‘un daha çok “Akıllı Bileklik” diyebileceğimiz ürünleri de fena satmamış.

Bu artış iyi bir haber; ancak şunu da belirtmekte fayda var ki, akıllı saatlerin daha 40 fırın ekmek yemesi gerekiyor. Yılın ikinci çeyreğinde, bakın çeyrek diyorum, tam 300 milyon akıllı telefon teslimatı yapılmışken, 4.5 milyonluk satış hâlâ çok düşük. Tabi her gelen yeni model, Apple ile Microsoft‘un da olaya dahil olması ve Android Wear‘la birlikte bu rakam katlanarak artmaya devam edecektir.

Kısacası akıllı saatlerin/fitness tracker’ların önünün açık olduğunu söyleyebiliriz. Eğer almayı düşünüyorsanız biraz daha bekleyin; çıkan yeni modeller çok daha çeşitli ve daha başarılı olacaktır kuşkusuz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.