Cep Telefonlarımız Yürüyüşümüzü Değiştiriyormuş! Cep Telefonlarımız Yürüyüşümüzü Değiştiriyormuş!
Yolda yürürken elimizden telefonlarımızı düşürmüyoruz malumunuz. Peki vücudumuz buna nasıl tepki veriyor, hiç düşündünüz mü? Araştırmacılar düşünmüş... Cep Telefonlarımız Yürüyüşümüzü Değiştiriyormuş!

Yolda yürürken cep telefonlarımız elimizden düşmüyor malumunuz.  Birileriyle mesajlaşıyoruz, ekşi sözlük’te takılıyoruz, Facebook‘ta hoşlandığımız kişinin resmine bakıyoruz vs. Araştırmacılar, cep telefonumuzla yaptığımız  tüm bu davranışların yürüyüşümüzü değiştirdiğini belirtiyor.

Yapılan açıklamaya göre cep telefonuyla birlikte yürüyen kullanıcılar, bilmeden de olsa adım mesafelerini kısaltıyor, adım atma aralığını azaltıyor ve iki ayağın birden yere bastığı süreyi uzatıyor. Tüm bu adımlarla birlikte engel ayrım yüksekliğini de artıean beynimiz, bizi düşmekten ya da diğer insanlara/objelere çarpmaktan vs. kurtarıyor imiş. Yani bir anlamda, düşen odak ve görüş açısını bu hamlelerle telafi etmeye çalışıyoruz.

Araştırmada, 18-50 yaş arası 30 kişi teste tabi tutulmuş. Engelli bir parkurda mesaj yazarak ilerlemeleri istenen kullanıcıların yürüyüşleri ve bu esnada yaptıkları hareketler izlenmiş. Sonuç ortada… Adaptif bir yürüyüş sergileyen kullanıcıların, parkuru daha uzun sürede tamamladıkları da bir diğer gelen bilgi.

Yine de yolda giderken, beynimiz bizi korumak için yeterli olmayabilir. O nedenle dikkat etmekte fayda var. Ya da bir gün şöyle adımların atıldığı bir ülkede yaşarsak, cep telefonumuzla mutlu mesut yollara vurabiliriz kendimizi…Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.