COMPUTEX: Microdia’dan 512GB’lık microSDXC! COMPUTEX: Microdia’dan 512GB’lık microSDXC!
Computex'te şaşırtıcı depolama ürünleri paylaşan tek firma SanDisk değildi. Fuar, Microdia isimli bir firmaya daha ev sahipliği yaptı... COMPUTEX: Microdia’dan 512GB’lık microSDXC!

Tayvan’da gerçekleştirilen Computex’te şaşırtıcı depolama ürünleri paylaşan tek firma SanDisk değildi. Aynı fuar, Microdia isimli bir diğer firmaya da ev sahipliği yapıyordu. Firmanın sahip olduğu ürünse, boyut ve kapasitesiyle dikkat çekiyor.

Söz konusu ürün, 512GB’lık bir microSDXC kart! Temmuz ayında piyasada olması beklenen kartın sahip olacağı fiyat etiketi, pek çok kullanıcı için bu ürünün bir hayal olarak kalmasına neden olacaktır. SDXC kartlar kâğıt üzerinde 2TB hafızaya destek verseler de, pratikte böyle bir kart görmüş değiliz henüz. Ne zaman göreceğimiz de meçhul; o nedenle şimdilik, 512GB’lık ürünümüze geri dönelim.

fragtist-haber-microdia-512gb

Macrodia The Xtra Elite” ismindeki kart, SD 4.0 ve UHS uyumlu. az önce de değindiğimiz gibi 512GB’lık hafızayla gelen kart, 300Mb/s hızında veri transferi yapabiliyor. SanDisk’in tanıttığı ve Computex’te The Xtra Elite’ten daha fazla dikkat çeken 200GB’lık microSDXC kartın fiyat etiketi 399$ olarak belirlenmişti. Net bir açıklamada bulunulmasa da, 512GB’lık bu kartın fiyatı ise, çok daha fazla olacak. Macromedia, kartın 1000$ gibi bir fiyata sahip olacağını çıtlatmış; ki bu da, ne olursa olsun bir microSD kart için aşırı uçuk bir fiyat.

Kısacası fiyatı ve sahip olduğu kapasiteyle birlikte kart, sadece profesyonel kullanıcıların hedefinde olacaktır. Türk Lirası ile düşünüldüğünde, 1000$’a bir otomobil bile alınabildiğini düşünürsek, genel son kullanıcının çok uzağında bir ürün olarak kalacak bir ürün bu. Ne olursa olsun tırnak kadar karta 3000 – 4000TL vermek pek akıl kârı olarak görülmez ülkemizde (gerçi satışa çıkıp çıkmayacağı da belli değil de).Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.