Güçlü Kadın Karakterler Başrolde: Revolution 60 Güçlü Kadın Karakterler Başrolde: Revolution 60
iPhone ve iPad için bu ay piyasaya çıkan Revolution 60, başroldeki kadın karakterleri ile ilgi çekiyor. Kadınlar sadece oyunun başrolünde değil, yapımcı firma Giant... Güçlü Kadın Karakterler Başrolde: Revolution 60

iPhone ve iPad için bu ay piyasaya çıkan Revolution 60, başroldeki kadın karakterleri ile ilgi çekiyor.

Kadınlar sadece oyunun başrolünde değil, yapımcı firma Giant Spacekat’in kurucuları da kadın. Ekibin lideri olan Brianna Wu, erkeklerin hem stüdyoların sahibi oldukları, hem de video oyunlarında genelde ana karakter oldukları bir sektörde fark yaratmaya çalışanlardan.

Giant Spacekat’in ilk oyunu Revolution 60, dört kadın ajanın maceralarını, bolca ara sahne ile sinematik şekilde anlatıyor. Retro bilimkurgu tarzında, epey stilistik ve kendine özgü grafikleri olan Revolution 60, yaklaşık 500,000 Dolar’a mal olmuş. Ekip lideri Wu kadın olmanın hem oyun mantığına, hem de sektöre bakış açısını değiştirdiğini düşünüyor.

Firmanın diğer kurucusu ve baş animatörü Amanda Stenquist Warner, oyundaki güçlü ve çekici kadın karakterleri özellikle ince ve yapılı tasarladıklarını, ama benzer oyunlardaki gibi kamera açılarını özellikle erkeklerin görsel olarak tercih edeceği noktalarda kullanmadıklarını belirtiyor.

Wu’ya geri dönersek, Revolution 60’nin testleri sırasında her türlü insanla çalıştıklarını anlatıyor. Erkekler, kadınlar, hardcore oyuncular ve hiç oyun oynamayanlarla bile. Bir erkek ve bir kadın bakışının nasıl farklılaştığını şu örnekle pekiştiriyor: Bir seferinde bir erkek oyuncu oyunu test ederken aksiyon sahnelerinde çok hızlı şekilde, devamlı saldırarak ilerleyip çok kısa zamanda oyunu tamamlamış. Halbuki kadınlar sıklıkla hikayeye daha fazla dikkat etmişler, aksiyon bölümlerinde ise daha ritmik ve metodik ilerlemişler.

Wu Ve küçük bir kızı olan Warner, erkek egemen bir sektörde dengeleri az bile olsun değiştirinceye kadar uğraşacaklarını söylüyorlar. Giant Spacekat’in ilginç oyunu Revolution 60’yi indirmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.