HTC’de İşten Çıkarmalar Başladı HTC’de İşten Çıkarmalar Başladı
Uzunca bir süredir akıllı telefon camiasında pek de iyi zamanlar geçiremeyen HTC, 2,250 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Detaylar haberimizde. Buyrun! HTC’de İşten Çıkarmalar Başladı

Uzunca bir süredir akıllı telefon camiasında pek de iyi zamanlar geçiremeyen HTC, elini taşın altına koyacağını ve giderleri –önemli ölçüde– kısacağını açıklamıştı. Üretici, görülen o ki bu konuda adımlar atmaya başlamış.

Tayvanlı, bu stratejisinin bir parçası olarak, 2,250 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu (HTC çalışanlarının %15’i). Akıllı telefonlar (ve aksesuarları), sanal gerçeklik ve giyilebilir ürünler gibi alanlarda yoluna devam eden firma, bu yılın ikinci çeyreğinde 252 milyon dolar zarar bildirdi. İşten çıkarmaların da dâhil olduğu bu adımla birlikte HTC, giderleri 1/3 oranında azaltmayı planlıyor.

fragtist-haber-htc-isten-cikarma

HTC haricinde işten çıkarma açıklayan bir diğer firma da Lenovo oldu. Toplamda 3,200 kişinin işine son verileceğini açıklayan Çinli firma da gösterdi ki, dev Android telefon üreticileri gerçekten zor durumda. Buna Sony’yi, Samsung’u vs. de ekleyebilirsiniz (konuyla ilgili diyebileceğimiz şu blogumuzu okudunuz mu?).

Bakalım gelecek neler gösterecek. Koskoca Nokia’nın batmaktan beter olduğu (mobil departmandan bahsediyorum elbette), BlackBerry’nin ise acılarla yoğrulduğu zamanlardan geçiyoruz. Hiçbir firmanın yeri garanti değil ne de olsa.

Bekleyelim ve görelim.

 Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.