iPhone 6, iPhone 6 Plus ve Watch Tanıtıldı iPhone 6, iPhone 6 Plus ve Watch Tanıtıldı
Apple, yeni iPhone’ları ve Watch’u tanıttı. Beklenen oldu ve firma, iki farklı iPhone modeliyle geldi. Bu modellerden biri 4,7”; diğeriyse 5,5”lik ekrana sahip. İlk... iPhone 6, iPhone 6 Plus ve Watch Tanıtıldı

Apple, yeni iPhone’ları ve Watch’u tanıttı.

Beklenen oldu ve firma, iki farklı iPhone modeliyle geldi. Bu modellerden biri 4,7”; diğeriyse 5,5”lik ekrana sahip. İlk model iPhone 6, ikinci modelse iPhone 6 Plus ismini taşıyor.

Tasarım olarak çok daha yuvarlak hatlı bir hâle bürünen yeni iPhone’lar, internete sızmıştı. O nedenle “umduğumuzu bulduk” diyebiliriz. Donanımsal açıdan da beklenen oldu ve telefonlar, Apple’ın 64bit’lik yeni A8 SoC’u ve yeni nesil M8 yardımcı işlemciyle piyasaya çıktılar. Kısacası çok da şaşırmadık olanlara.

Yeni telefonlar, daha önce WWDC haberimizde uzunca bahsettiğimiz iOS 8 işletim sistemiyle geliyorlar. iOS 8, destekleyen diğer cihazlara da iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’un piyasaya çıkışından 2 gün önce indirilebilecek.

YENİLİKLER
Focus Pixels özelliğini destekleyen yeni kamera sensörü, daha hızlı otomatik netleme yapabiliyor. Yeni aksesuarlar arasında deri ve silikon kılıf da bulunuyor. Apple, iPhone 5S’te olduğu gibi iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta da 8MP’lik iSight kamera kullanmış.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın Karşılaştırmalı özelliklerine bakalım şimdi isterseniz:

fragtist-iphone-6-iphone-6-plus-watch-11111111111

Teknik özellikler böyle. Son olarak bir iki detaydan daha bahsedip, Watch’a geçelim.

NFC ve TouchID’nin birlikte kullanılmasını sağlayan Apple Pay, oldukça pratik ve güvenli bir ödeme yöntemi olarak dikkat çekiyor. Parmak izimizi okuyup NFC ile de ödemeyi halleden sistemin asıl güzelliği, Apple’ın yaptığı anlaşmalar. Firma, Apple Pay’ı ödemelerinde kullanan sayısız diğer firmalarla anlaşmış; böylece eklenen NFC’nin ve bu ödeme şeklinin bir anlamı olmuş. Yoksa her birimizin telefonunda NFC var, hangimiz ödeme vs. amaçlı kullandık?

Bunun haricinde ürünler ve genel olarak Apple hakkında yorumlarımı yazacağım bir yazı olacak. Kişisel fikirlerimi oraya saklıyorum. Yakında kaleme alacağım, ısrarla Fragtist’ten isteyiniz efendim.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.