Kartondan Sanal Gerçeklik Gözlüğü: Google Cardboard Kartondan Sanal Gerçeklik Gözlüğü: Google Cardboard
Google I/O konferansının en ilginç anlarından biri, katılımcıların verilen paketi açıp da içinden Google Cardboard isimli bir parça karton çıkmasıydı. Ama bu karton basit... Kartondan Sanal Gerçeklik Gözlüğü: Google Cardboard

Google I/O konferansının en ilginç anlarından biri, katılımcıların verilen paketi açıp da içinden Google Cardboard isimli bir parça karton çıkmasıydı.

Ama bu karton basit bir parça karton değil, geliştiricilerin sanal gerçeklik uygulamasını denemesi için özel hazırlanmış bir cihaz. “Google Cardboard” adı verilmiş olan bu cihaz, biraz origami oyuncakları gibi.

Google Cardboard’u açıp, belirtilen yerlerden kesip, katlayıp, bir nevi gözlük haline getiriyorsunuz. Bu kartondan gözlüğün ön tarafına da Android akıllı telefonunuzu yerleştiriyorsunuz. Yalnız, telefonu takmadan önce, Cardboard’un sanal gerçeklik uygulamasını Google Play’den indirip çalıştırmanız lazım.

Kartondan Sanal Gerçeklik Gözlüğü: Google Cardboard

Bu uygulama size çok basit bir sanal gerçeklik deneyimi kazandırmak amacıyla hazırlanmış. Siz önüne telefonunuzu taktığınız gözlükle etrafa bakarken, ekrandaki animasyonlar ve videolar da sizin kafa hareketlerinize göre yön değiştiriyor ve bakış açınız değişiyor.

Google Cardboard aslında çok basit bir sanal gerçeklik uygulaması ama istenirse bu alanda çok yaratıcı olunabileceğinin de güzel bir göstergesi.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.