Kategoriler

Moto X’in Ekran Kilidini Dijital Dövmenizle Açın!

Akıllı telefonun en büyük derdi ekran kilidini açmak sayın okurlar.Özellikle de telefonu sık kontrol etmemiz gerektiği zamanlarda (birisiyle mesajlaşırken mesela), her defasında ekran kilidini açmakla uğraşmak artık boğucu bir hâle geliyor. İster PIN girmek olsun, ister yüz tanıma olsun, isterse de resim üzerinden bir sayı seçmek vesaire; dakika içerisinde 40 kere aynı şeyi yapınca boğuluyor insan.

Buna en iyi çözüm, Aple’ın TouchID’si aslında. Samsung Galaxy S5’in parmak izi okuyucusu, 5 denemede bile parmağı okuyamayıp “Bekle bakalım bir 30 saniye.” tribine girmeye bayıldığından, ne yazık ki çok kullanışlı değil. Kaldı ki herkes iPhone kullanmak zorunda da değil. İşte tam burada haberimizin asıl konusuna geçiyor ve şimdilik yalnızca Moto X tarafından desteklenen VivaLnk’in dijital dövmesini anlatmaya başlıyoruz.

http://www.youtube.com/watch?v=15uIFmysZV4

Aslen NFC tabanlı bir sticker olan dijital dövmeler, 10 tanesi 10$’dan satılıyor ve 5 gün boyunca teninize yapışık hâlde durabiliyor. Bu dövmeler üzerinizdeyken duşa girebilir, terli terli su içebilirsiniz; sıkıntı yok. Bu hesapla birlikte, her gün kullanıldığı düşünülürse 1 yıl için 80$ gibi bir masraf çıkıyor. Kilit açmak istediğinizde, telefonunuzu dövmenin üzerine getirip dokundurmanız yeterli. Sırf sağladığı bu kolaylık için yıllık 80$ verilir mi? Elbette az bir meblağ değil; ancak kimi zaman hayat kurtarıcı olabileceğinden verilebilir. Kaldı ki 10$’lık paketleri 10 günde harcamak zorunda da değilsiniz. O nedenle bu meblağ azaltılabilir.

Motorola’nın VivaLnk’ye gittiği işbirliğinin sonucu olarak ortaya çıktığından, yukarıda da belirttiğimiz gibi şimdilik sadece Moto X’e destek veriyor dijital dövmeler. Ancak yakın zamanda diğer firmalar da benzer uygulamalara gideceklerdir; ki gayet potansiyeli olan bir teknoloji olmasından ötürü benimsenecektir de. İşte o zaman buna benzer ürünler, cep telefonuyla birlikte bile gelebilir (illa dövme olarak düşünmeyin, atıyorum anahtarlık biçiminde bir tag olabilir; rozet biçiminde bir tag olabilir vs).

Zaman gösterecek.

Görüntülenmeler:
0
İlgili Kategoriler
Aksesuar · Donanım · Giyilebilir · Haber · Mobil · Telefon