Nokia N1, Dakikalar İçerisinde Tükendi! Nokia N1, Dakikalar İçerisinde Tükendi!
Geçtiğimiz aylarda mobil cihazlar ve servisler departmanını Microsoft’a satan Nokia, bu satışın ardından ilk mobil cihazı N1’i Kasım ayı içerisinde duyurmuştu. İlk olarak Çin’de... Nokia N1, Dakikalar İçerisinde Tükendi!

Geçtiğimiz aylarda mobil cihazlar ve servisler departmanını Microsoft’a satan Nokia, bu satışın ardından ilk mobil cihazı N1’i Kasım ayı içerisinde duyurmuştu. İlk olarak Çin’de satışa çıkarılan cihaz, 4 dakika içerisinde tam 20.000 ünite sattı ve tükendi.

Buna benzer bir satış politikası, daha evvel Xiaomi tarafından Hindistan’da gerçekleştirilmişti. Firmanın RedmiNote 4G isimli modelin satışa çıkan 40.00 ünitesi, tam 6 saniyede tükenmişti. Görülen o ki bu satış şekli, Nokia’nın da işine yaramış durumda. Firmanın, bu anlamda bir rekor kırdığını da belirtelim.

İkinci parti N1, 15 Ocak’ta Çinli kullanıcılara sunulacak. Firmanın Çin dışındaki ülke ve bölgelere Nokia N1’ı ne zaman getireceği henüz tam olarak netlik kazanmış olmasa da, Şubat ayı telaffuz ediliyor. Tablet, fiyat performans oranıyla göz dolduruyor ve en sıkı rakibi (hatta çıkış noktası) Apple iPad Mini 3’ü çeşitli benchmark testlerinde geride bırakıyor. Tablet AnTuTu, GFXBench ve T-Rex’te yapılan testlerin hepsinde, rakibini geride bırakmasını biliyor.

N1’in bir diğer benzersiz özelliği de, Android işletim sistemini aşırı derecede kolaylaştıran ve kullanım özelliklerine göre şekillenen Z Launcher. 7.9″lik 2048 x 1536 piksellik IPS LCD ekranı oldukça kaliteli görünen rablet, 64bit’lik 2.3GHz hızında çalışan Intel Atom Z3580 SoC’a sahip. Grafik yongası olarak PowerVR G6430 kullanılırken, bellek olarak da 2GB tercih edilmiş. Dahili depolama alanı 32GB olan N1, 6.9mm kalınlığı ve 318g ağırlığıyla da göz dolduruyor diyebiliriz. Genel olarak oldukça olumlu yorumlar alan tabletin olumsuz anlamda en çok eleştirilen yanıysa, hafızasının artırılamaması.

Nokia N1’in tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Pşşt! Okudun mu?Geçmişi, Bugünü ve Geleceğiyle Nokia ve Mobil TelefonlarYiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.